Novinky Van
Prvňáci v září
Začal nový školní rok a pro prvňáky to byl první den ve škole. Přišli se svými rodiči na školní zahradu, kde už byli ostatní žáci i učitelé a asistenti. Všechny přivítala paní zástupkyně a představila pracovníky školy. Potom už se žáci i učitelé odebrali do svých tříd. Rodiče šli do třídy společně s prvňáčky. Prvňáci si prohlédli svou třídu, dostali uvítací listy a dárečky a i malou sladkost. Dověděli se vše potřebné, žáci se představili a slíbili si, že druhý den si budou vyprávět o prázdninách. Hodně se fotilo, aby měli na tento slavnostní den vzpomínku.
Procházka za prameny
Začal nám školní rok, děti se po prázdninách vrátily do lavic a je potřeba pozvolna přejít do jiného režimu. Nejprve jsme proto se sedmáky vyrazili na procházku po centru Karlových Varů, aby ochutnali prameny. Jak jsme zjistili, mnozí z nich je nikdy neochutnali. Vybaveni kalíšky, kelímky i pítky jsme autobusem dojeli do centra a dále pokračovali pěšky. Děti měly za úkol nás cestou vést a samy najít prameny. Někteří byli tolik zabráni do hovoru o zážitcích z prázdnin, že si vůbec nevšimli, že kolem některých prošli.
Stavíme přístřešky
Se sedmáky jsme si začátkem školního roku udělali vycházku na Kozodoj. Těsně před farmou jsme zakotvili v lesíku a dali si svačinu v přírodě. Po svačině jsme využili okolí a žáci museli najít a pojmenovat pět různých přírodnin, někteří objevili opravdu poklady. Následně se žáci pustili do stavění přístřešků pouze z přírodních materiálů. Rozdělili se do různě velkých skupin a dali se do práce. Každá skupina dle svých představ a schopností vytvořila stavení.
Poznávací vycházka na Tři kříže
Začátkem září jsme se vydali, druháčci, na výšlap na Tři kříže, abychom se podívali na své město z výšky. Celou cestu po turistické trase nás obklopovala krásná nastávající podzimní příroda lázeňských lesů. Vyslechli jsme si pověst o Třech křížích a v paprscích podzimního slunce obdivovaly naše krásné město, které leželo hluboko pod námi. Na naše město jsme měli možnost se podívat z dřevěného vyhlídkového altánu u Tří křížů. Zhlédli jsme údolí říčky Teplé, podle které se rozkládá lázeňská část.
Rozlučka „deváťáků“
Nastal den „D“ a i když jsme se těšili, nebylo nám vůbec do zpěvu. Poslední školní den nás čekalo nejen vysvědčení, ale také poslední setkání se spolužáky, kamarády a učiteli. Samozřejmě nesměli chybět ani rodiče, kteří nám po celou dobu pomáhali a byli naší velkou oporou. A to mohu říci nejen oporou pro své děti, ale i pro nás učitele a to je neocenitelné. Proto jsme mohli s pýchou „vypustit“ do světa skvělé naše hobítky, koblížky a kapitány, jak jsme je s radostí nazývali.
Třeťáci v červnu
V měsíci červnu si třeťáci užili ještě s dalšími třídami školní výlet do ZOO v Plzni. Počasí bylo nádherné, a tak se výlet vydařil. Jakým jeli autobusem a ještě víc si můžete přečíst v článku Za zvířátky do ZOO. Hned druhý den po výletě měli objednanou besedu v Krajské knihovně. Tam si také prohlédli výstavu výrobků dětí z mateřské školky. A jako už tradičně šli v areálu sportovat. Běhali a skákali na trampolíně. Sportovali také v areálu Rolava, kde proběhla akce celé školy Král Rolavy.
Výlet PS A do zooparku
V pátek 16. 6. 2023 se vydaly děti z PS A a z S5 na výlet do Zooparku v Chomutově.
V 8, 30 se náš autobus rozjel k cíli naší cesty. Děti byly spokojené, cesta ubíhala rychle. V zooparku jsme si prohlédli zvířata a vyzkoušeli všelijaké skluzavky. Po 11 hodině jsme vyrazili na zpáteční cestu. Výlet si děti užily, moc se jim líbil. Velké poděkování patří sponzorům, kteří nám poskytli finanční prostředky k uskutečnění akce.
Kraj dokořán
Předposlední červnový pátek se 6. a 7. ročníky vypravily do areálu krajských institucí na akci Kraj dokořán. Dopravu zdarma nám zajistila Krajská hospodářská komora, které tímto moc děkujeme. Od 10 hodin zde začínal celodenní program zaměřený na hlavní téma události - udržitelnost. Žáci si užili nejrůznější aktivity a soutěže. V reklamních stáncích se dozvěděli spoustu zajímavých informací od regionálních firem a středních škol. Budoucí středoškoláci si tak mohli udělat lepší obrázek o nabízených oborech a profesích.
Praha a my
Těšili jsme se do Prahy, kde jsme měli strávit celý den. Již cesta „studentem“ byla pro nás lákavá i tím, že byli mezi námi i tací, kteří ještě autobusem do Prahy nejeli. V autobuse jsme obsadili jeho zadní část. Celou dobu jsme náruživě diskutovali a tak cesta velmi rychle uběhla. Naše celodenní výprava začala na Pražském hradě a jeho dominantou – Katedrálou svatého Víta. A protože máme úžasného pana učitele, měli jsme i pestrý výklad k historii této nádherné gotické stavbě.
Akce Potůčky
Konec školního roku bývá příjemnou tečkou za naší celoroční školní prací. Těšili jsme se na výlet do Potůčků, kde jsme oba deváté ročníky víkendově stanovaly. Počasí nám přálo a tak jsme velkou část cesty šli pěšky a část jela na kolech. Nádherná příroda, slunce nad hlavou a dobrá nálada nás provázely celou cestu. Na pěší cestě jsme objevili lesní hospůdku, kde jsme se občerstvili a po poledni dorazili do cíle. Kempovali jsme u chaty kolem ohniště, takže „buřty“, kytara a bobřík odvahy byly samozřejmostí naší akce.
Lesu zdar!
V červnu jsme se šesťáky navštívili vojenský les u Andělské Hory. Od autobusu jsme se vydali do údolí Štichlova mlýna. Cestou měla naše průvodkyně z Vojenských lesů a statků pro děti připravené různé zábavné aktivity. První aktivita byla ve dvojicích. Jeden z dvojice si zakryl oči a druhý ho vedl ke stromu, který si řádně ohmatal. Poté ho dovedl zpět, odkud vyšli a následně měl původní „slepec“ najít strom, ke kterému byl poslepu doveden. Po této aktivitě jsme pokračovali dále do údolí.
Výlet přípravné třídy do Nové Role
V pondělí 19. června jsme se s dětmi vypravili vlakem do Nové Role. Jízda vlakem se dětem moc líbila. Z nádraží jsme šli kolem porcelánky na koupaliště, kde si děti pohrály na dětském hřišti a zacvičili jsme si na workoutovém hřišti. Pak nás čekala cesta po stezce zpět ke škole. Na stezce děti plnily úkoly a pozorovaly zvířata v ohradách. Výlet jsme pro spokojenost všech ukončili sladkou tečkou.
„Návštěva ruských lahůdek“
Dne 13.06.2023 jsme v rámci vyučování ruského jazyka jeli 9.A a 9.C do ruského obchodu.
Cílem akce bylo nabídnout žákům jazykové aktivity, se kterými se nemají možnost ve škole setkat a vhodně doplnit školní výuku. Žáci měli možnost samostatně pozdravit, objednat si zboží, zaplatit a rozloučit se.
Všichni žáci to perfektně zvládli.
Olympijský víceboj očima žáků V.A, VII.A a IX.C
Olympijský víceboj se odehrál dne 17. 5. 2023 (2. stupeň) a 18.5.2023 (1. stupeň)na fotbalovém hřišti ve Staré Roli. Počasí nám první den moc nepřálo. Byla zima jako na Sibiři, ale naštěstí nám nepršelo. Druhý den už bylo lépe.
Víceboj začal jak jinak než rozcvičkou, abychom se před cvičením pořádně protáhli. Rozcvičku vedla paní učitelka Kučová. Po rozcvičce jsme si všichni najednou zahráli hru na Mrazíka, u které jsme se krásně zahřáli. Poté jsme se rozdělili na skupiny podle jednotlivých ročníků a šli jsme podávat olympijské výkony.
Den dětí
Na Den dětí jsme si pro děti připravily zábavné odpoledne. Děti nejdříve čekaly různé soutěže o drobné sladkosti. Počasí nám krásně vyšlo, a tak jsme mohli soutěžit na školní zahradě. Disciplíny byly připraveny pro jednotlivce i družstva. Děti absolvovaly skákání v pytli, slalom s míčkem, hod na cíl, proskakovaly obručí. Následně musely také předvést své znalosti o zvířatech. Každý si vytáhl papírek se zvířetem a musely složit rodinu (máma, mládě, otec) pouze pomocí zvuků.
Za zvířátky do ZOO
„Lvi, medvědi, opice líbili se velice. Ptáky, hady, brouky viděli jsme taky. Všem se nám tu líbilo, škoda, že to skončilo. Domů jsme však museli, maminky nás čekali.“ Rok uběhl jako voda a přiblížil se konec školního roku, čas výletů. Na jeden takový jsme se 7. června, vypravili i my. Přijel pro nás autobus, k našemu překvapení, HC ENERGIE Karlovy Vary. A kam že jsme to jeli? Logo už vám napovídá. Do ZOO v Plzni. Před vstupem jsme již věděli, že nesmíme zvířátka krmit, nikam strkat prsty a respektovat ohrady a ploty.
Červnová besídka přípravné třídy
První červnový den děti předvedly připravované představení pro rodiče, které se konalo na školní zahradě. Děti recitovaly několik básní, zpívaly písně, tančily a vše zakončily divadelní hrou O veliké řepě. Představení sklidilo u všech hlasitý potlesk, úsměv a u některých i slzy v očích. Krásné slunečné odpoledne jsme zakončili piknikem.
Text: Kateřina Nováková
Den dětí = Den našich mužů
A tak jsme jim k tomu jejich dni my ženy z Vančurovky zazpívaly v dobových školních krojích.
Třeťáci v květnu
Začátkem měsíce navštívili třeťáci Krajskou knihovnu. Při besedě se dozvěděli, jak jsou v knihovně řazeny knihy a zájemci dostali i přihlášky. Další beseda bude ještě v červnu. Protože je hezké počasí, chodí často ven, a tak při vycházkách nasbírali hodně přírodnin a zařídili na zahradě hmyzí domeček. O hmyzu se totiž zrovna učí v prvouce. Předtím se učili o obratlovcích a dozvěděli se hodně informací a viděli mnoho obrázků a videí.
Minifotbal McDonald´s Cup
Žáci 2.- 5. ročníku se vydali dne 3. května tohoto roku na turnaj v minifotbale. Družstva byla dvě, jedno družstvo tvořilo 2.- 3. ročník a druhé družstvo bylo složeno ze 4.- 5. ročníku. Protože naše třídy jsou méně početné, byla docela fuška vytvořit družstva. Nakonec se vše zajistilo, domluvilo a týmy mohly odjet.
Turnaje se zúčastnily ještě dvě družstva, a to ze Základní školy Nová Role a Základní školy Dukelských hrdinů z Karlových Varů.
Vycházka na Bílou skálu
S dětmi z přípravné třídy jsme se 5. května vypravili poznávat okolí naší školy. Děti přišly do školy s nadšením a s batůžky plnými svačinami. Počasí nám přálo, slunce svítilo a dobrá viditelnost slibovala krásnou podívanou na Starou Roli. Po cestě jsme pozorovali koně, brouky, slepýše a poslouchali ptačí zpěv. Děti s úspěchem poznávaly jarní květiny a obdivovaly, jak se příroda zazelenala. Po zdolání kopce přišel údiv. Děti se z Bílé skály rozhlížely po okolí a hledaly cestu, po které jsme přišli.
Třeťáci v dubnu
Měsíc duben začali třeťáci úklidem cesty od školy k nádraží ve Staré Roli, když se zapojili do akce: Ukliďme Česko. Navštívili Lidový dům a užili si představení Krejčík Honza. Tento měsíc se učili přímky, kružnice a jejich průsečíky. Byla to dřina, jak to vše nasypat do hlavy. Tak si vše zkoušeli různými hrami. Třeba i v tělocvičně s obručemi a švihadly. Ke konci měsíce jeli na besedu do Krajské knihovny. Tam si také prohlédli výstavu kreseb a v hezkém areálu venku sportovali.
Zapsala: Mgr. Hana Matějíčková
Učíme se venku
S VI.A jsme se vydali na hodinu pracovní výchovy na procházku do okolí školy. Nejdříve to vypadalo, že počasí bude proti našemu plánu, ale nakonec přestalo pršet a mohli jsme vyrazit dle plánu. Žáci dostali na cestu pracovní listy, které měli samostatně vyplnit. Zadané úkoly byli různé a žáci museli cestou sledovat krajinu. Úkolem bylo například najít různé květiny, stromy a zvířata. Dále složit z klacíků písmeno nebo slovo, poslouchat zvuky, oběhnout stromy a další.
Vaříme v matice?
Proč ne. Žáci VI.A měli na hodině slohu psát pracovní postup. Jak si ho ale zapamatovat? Jednoduše. Je potřeba něco společně vytvořit. Domluvili jsme se proto, že spojíme příjemné s užitečným. Na hodině matematiky jsme během přípravy těstovinového salátu zopakovali převody jednotek hmotnosti. Váhy jednotlivých surovin jsme si zapsali na tabuli a následně je žáci převedli na větší či menší jednotky váhy. Střídali se nejen u tabule, ale také při krájení zeleniny, sýru, šunky a samozřejmě vaření těstovin.
Velikonoční soutěž
V měsíci dubnu třída S5 reprezentovala naši školu v soutěži s názvem Velikonoční kraslice. Jednalo se o soutěž, jež byla vyhlášena MDDM Ostrov a které jsme se s radostí zúčastnili se svým výrobkem nazvaným Slepice, kohouti, kuřata – vznikají vajíčka strakatá.
Naši žáci téměř samostatně vyrobili toto nádherné dílo a byli za něj po zásluze odměněni nejen krásným diplomem, ale rovněž cenou, jež byla tvořena spoustou dobrot, které si spravedlivě rozdělili. Cenu si třída převzala osobně, především proto, aby si prohlédla i ostatní nádherné výrobky.
Věcné učení – „ Když neochutnáš, nepoznáš“
V rámci předmětu Věcné učení jsme se seznámili s různými druhy ovoce. Žáci ochutnali hroznové víno, hrušku, jablko, citrón, kiwi, jahody, mandarinky, borůvky apod. K daným druhům ovoce museli přiřadit správný obrázek, což se všem povedlo na jedničku. Následně ovoce i výtvarně ztvárnily. Největší úspěch v souboji chutí sklidilo jablko, borůvky a mandarinka. Úsměv nám vykouzlila reakce žáků při ochutnání citrónu. Zde pár fotografií z naší cesty za poznáním ovoce:
Za třídu S5 Lenka Matvijová
Velikonoční tvoření v Becherově vile
Na začátku dubna jsme s žáky 7.A opět navštívili Becherovu vilu, tentokrát v rámci velikonočního tvoření. Na úvod nám byla krátce představena aktuální výstava s názvem Společně a konstruktivně, která je zaměřena zejména na geometrickou abstrakci ztvárněnou německými autory. Poté již vedly naše kroky do dílny, kde jsme si vytvořili velikonočního zajíčka pomocí perokresby a geometrických tvarů.
Divadlo s Krejčíkem Honzou
„Špendlíky, nitě a jehličky, pro šikovné ručičky. Ty pak spolu dohromady sešijou a vyspraví děravé kapsičky.“ My jsme ale nešili, ani nespravovali, my jsme se pěkně bavili. S kým? S Krejčíkem Honzou a jeho vyprávěním „První slovo platí, druhé leze z gatí.“ S Honzou a jeho „šicími“ potřebami jsme se setkali v pondělí 27. března v Lidovém domě ve Staré Roli. Přijel za námi, abychom se s ním nejenom pobavili a zasmáli, ale hlavně abychom se dozvěděli, jak se bavili naše babičky a možná i naši rodiče.
Náslechy žáků
Žáci 9. A se mohli tentokrát účastnit výuky v jiných třídách. Během náslechů se měli soustředit nejen na samotný průběh hodiny, ale také na spolupráci žáků či využité aktivity, které následně hodnotili.
Mgr. Adéla Kučová
Třeťáci v březnu
V měsíci březnu se třeťáci připravovali na Velikonoce. Rádi vyrábějí různé výrobky a vyrábění na svátky je těšilo dvojnásobně. Nejdříve si při prvouce zaseli semínka řeřichy a hrášku a pozorovali pokus, jak rostou v různých podmínkách, aby zjistili, že rostliny potřebují teplo, světlo a vodu se živinami. Vyrobili zápich vajíčka polepeného barevným papírem a ozdobili ho, aby vznikla slepička. Temperovými barvami zdobili zajíčka, aby jím vyzdobili dveře.
V knihovně se šesťáky
V úterý 21.3. jsme se šesťáky vyrazili do Krajské knihovny. Nejprve jsme se dozvěděli, co vše můžeme vyřídit u centrálního pultu a také v infocentru. Dále jsme se přesunuli do A klubu, kde mají k zapůjčení časopisy všelijakého zaměření, CD, hry atd. Zde nás nejvíce zaujala „Semínkovna“. Můžete si zde vzít semínka rostlin, a když vám vykvetou, donesete nějaká semínka zpět, aby si mohl květinu/zeleninu/koření vypěstovat zase někdo další. Následně jsme se dozvěděli, co vše se odehrává v oddělení pro postižené, zejména zrakově.
Fyzika může být zábava
Ve fyzice teď v šestém ročníku probíráme hustotu. Proto jsme se rozhodli hustotu jednotlivých látek vypočítat. Počítali jsme hustotu vody, oleje, octa a lihu. Nejprve jsme předem daný objem (250 ml) jednotlivých látek zvážili, poté jsme je opatrně nalili do kádinky. Následně jsme veškeré údaje potřebné k výpočtu hustoty zapsali do tabulky a vypočítali pomocí vzorečku.
Japonsko
Třeťáci se zapojili do akce MĚSÍC JINÉ KULTURY, kterou připravil žákovský parlament Hvězdy na měsíc březen. Žáci se společně shodli, že zakotvíme v Japonsku. Do této akce, která nás všechny totálně nadchla a pohltila, se zapojili i rodiče žáků. Jan Císař přinesl nádherný obraz japonského samuraje, Tomáš Fridel přinesl kimono, Tomáš Flégl krásnou knihu o cestování po Japonsku a Darinka dokonce sushi pro všechny. To byla hostina! Japonsku jsme se věnovali celý den.
V rytmu zdraví
Žáci 5. ročníku se zapojili do projektu „V rytmu zdraví“, který zpracovávali zhruba od prosince do konce února.
Za úkol měli projít pět lekcí, které se týkaly zdravé stravy, uchovávání potravin, zjišťování informací z etiket výrobků. Nejdříve si museli přečíst povídání o daném tématu a poté plnili různé hry jako bylo pexeso, vyplňovali tajenky, spojovali správné výroky, řadili suroviny do různých kategorií apod.
MDŽ aneb Vančurofka kvintet válí
Neskromně přiznáváme, že jsme my holky z Vančurovky tak trochu očekávaly, že si někdo z našich mužských zástupců třeba vzpomene a v tento typicky český svátek (MDŽ) nám na chodbě popřeje, snad i vyloudí úsměv na rtu. Nicméně se v inkriminovaný den stále nic nedělo, muži kolem nás chodili, jako by se nechumelilo. Už už se schylovalo k tomu, kdy se nejedno „dívčí“ očko zalesklo slzou ze zklamání. Proč si nás nikdo nevšímá? To nás nemá nikdo rád? To už gentlemani vymřeli?
Pracujeme s novými robotickými pomůckami
Díky grantové podpoře O2 Chytrá škola získala naše škola možnost pořídit další robotické pomůcky, jejichž prostřednictvím mohou pedagogové na obou stupních naší školy efektivně rozvíjet digitální kompetence našich žáků.
Jednou z nejoblíbenějších robotických pomůcek je chytrý robot Sphero Bolt, který ovládáme dálkově pomocí tabletu. Žákům nabízí nekonečné možností pro animování a programování.
Turnaj ve stolním tenisu
Dne 20.02. se pořádal na naší škole turnaj ve stolním tenisu. Přihlásili se žáci 1. stupně, 2. stupně i žáci praktické školy. Celkem soutěžilo dvacet sedm žáků, kteří byli rozděleni do třech kategorií dle věku.
Projektový den „Volba povolání“ pro 8. a 9. ročníky
Někdo se na 14. února těšil kvůli tomu, že oslaví svátek zamilovaných, vyzná někomu lásku, dostane přání a bonboniéru. My na Vančurovce jsme se kromě toho těšili ještě na projektový den, díky kterému jsme se o sobě mohli mnohé dozvědět a ujasnit si představu o své budoucnosti. Projektový den probíhal ve dvou blocích (8:00 - 9:30 a 10:00 – 11:30).
Číst dál: Projektový den „Volba povolání“ pro 8. a 9. ročníky
Galerie umění – Snění
17. února 2023 se společně čtvrťáci a páťáci z Vančurovky vydali do Galerie umění na výstava ruského malíře Gregorije Musatova.
Grigorij Musatov, emigrant ze sovětského Ruska, dlouhodobě žijící v Československu, se do Čech dostal v roce 1920 již jako vystudovaný malíř. Záhy se v nové vlasti prosadil, také ilustroval knihy pro přední nakladatelství. Bohužel vpád fašismu do jeho domoviny předčasně ukončil jeho život.
Plavecký výcvik
Žákům 3. a 4. ročníku skončil v únoru plavecký výcvik a všichni obdrželi Mokré vysvědčení. Celé první pololetí probíhala každou středu na ZŠ Krušnohorská plavecká výuka. Na začátku každé hodiny si žáci rozhýbali a zahřáli tělo. Potom se učili nebát se vody. Prošli nácvikem dýchání. V bazénu chodili i běhali, poskakovali i skákali. Učili se splývat ve znakové poloze a později přidali kopání nohama. Zkoušeli skoky do vody ze sedu na okraji bazénu, z dřepu nebo kleku.
Třeťáci v lednu
V úterý první den ve škole po vánočních prázdninách jsme se zúčastnili zahájení Tříkrálové sbírky ve městě. Prošli jsme se s průvodem králů a podívali se na zahájení a posvěcení kříd. I nadále pokračuje každou středu výuka plavání. Blíží se vysvědčení a my procvičujeme, co jsme se již naučili. Bavila nás práce s buzolou a odhadování vzdálenosti, kterou jsme ušli a následné zjišťování údajů v Mapách.cz. Vyzkoušeli jsme nové notebooky, které máme ve škole.
Úniková hra Tajuplný příběh
V úterý 17.1. jsme navštívili Krajskou knihovnu v Karlových Varech, kde už pro nás byla připravená úniková hra s názvem Tajuplný příběh. Žáci měli za úkol poznat pomocí nápověd známé knižní příběhy, získat kódy a následně se dostat ven z místnosti. Časový limit byl 60 minut. Díky vzájemné spolupráci, kreativitě a logickému myšlení získaly obě skupiny klíč a unikly včas.
Děkujeme za skvělý zážitek.
Mgr. Adéla Kučová
Tříkrálová sbírka K+M+B 2023
Jako v předchozích letech, tak i letos hned první den po ukončení vánočních prázdnin 3. 1. 2023, jsme se vydali, žáci 1. a 3. ročníku, k budově Magistrátu města Karlovy Vary, odkud jsme společně vyšli k hlavní poště. Zde byla za zpěvu vánočních písní, proslovu plzeňského biskupa msgre. F. Radkovského a představitelů kraje a města slavnostně zahájena Tříkrálová sbírka, kterou v našem městě organizuje Farní charita Karlovy Vary.
Digiděti v akci
Dne 4. 1. 2023 jsme u nás ve škole, díky grantové podpoře O2 Chytrá škola, přivítali pana Mgr. Jana Kršňáka, lektora, který se zabývá tématem vztahu dětí a technologií.
Žáky II. stupně a jejich pedagogy čekala v úvodní části “rozcvička”, kdy se přes různé dotazy z oblasti běžného života postupně přesunuli do kyberprostoru. Lektor věnoval pozornost mimo jiné zásadám bezpečného pohybu v digitálním prostředí, rizikům světa sociálních sítí a počítačových her, mediální výchově (reklamy, YouTube) atd.
Třeťáci v prosinci
Měsíc prosinec jsme prožili hlavně vánočními přípravami, ale ani na učení jsme nezapomínali. Nejvíc nás bavila práce ve skupinách při poznávání České republiky a taky počítání s kostkami při dělení šesti. Nejtěžší učení bylo určování pádu u podstatných jmen. Celá třída se zapojila do akce Den bez tašek a vyhráli jsme sladkou odměnu. Přijelo za námi divadlo s představením Živý Betlém. I letos přišel Mikuláš s andílkem a čerty a někteří dostali jednosměrnou jízdenku do pekla.
Vzdělávání pedagogů s podporou O2 Chytrá škola
Dne 7. 12. 2022 jsme u nás ve škole přivítali zkušeného lektora Ing. Václava Fišera, který vedl pro naše pedagogy workshop věnovaný programování a využití moderních technologií v běžné výuce.
Všichni zúčastnění měli možnost pracovat s Micro:bity (malými programovatelnými počítači) a mnohými dalšími pomůckami, které s sebou pan Fišer přivezl.
Navštívili nás roboti
V pátek 16. 12. 2022 jsme u nás ve škole přivítali vzácnou návštěvu. Spolu s vynikající lektorkou, paní Barborou Meskařovou, k nám dorazilo také velké množství robotů a robotických pomůcek.
Žáci měli možnost si všechny vyzkoušet a této příležitosti ihned využili.
Galerie umění se šesťáky
V pátek 16.12. jsme se šesťáky navštívili Galerii umění v Karlových Varech, konkrétně výstavu „Výtvarní umělci na keramické škole (1945 – 1995)“. Jednalo se o výstavu umělců, kteří působili jako výtvarní pedagogové na zdejší keramické škole ve 2. polovině 20. století. Nejprve se děti dozvěděly informace o porcelánu. Tedy z jakých surovin se vyrábí, i to, že naleziště jedné ze složek – kaolinu se nachází právě v našem kraji.
Návštěva Becherovy vily
Jako každý rok i letos jsme navštívili s našimi sedmáky Becherovu vilu. Aktuálně tam totiž probíhá výstava děl pedagogů i studentů Střední uměleckoprůmyslové školy. Žáci se seznámili s různými obory, které mohou na této škole studovat – fotografie a multimédia, oděvní design, design skla, design keramiky a porcelánu nebo grafický design. Na grafický design jsme se zaměřili více během práce v dílně.
Vánoční tvoření
Abychom si zpříjemnili adventní čas a čekání na Vánoce, tak jsme 13. prosince uspořádali Vánoční výtvarnou dílničku pro rodiče a jejich děti. Sešli jsme se v čase, kdy je shon a spěch. Ale i přesto se nás sešlo dost. Přišli babičky, tety, rodiče se svými dětmi a každý zde našel něco pěkného. Byly připraveny tři výtvarné koutky a každý si mohl vyrobit to, co ho zaujalo nebo co se mu líbilo. Po příchodu čekalo všechny příjemné přivítání a seznámení s programem.
Zdobení stromečků
Nastal předvánoční čas, čas adventní. Na toto období se všichni moc těšíme. Nazdobený domov, škola, město. Ke zdobení města, konkrétně lázeňské časti, jsme přispěli i my. Ptáte se kde? V adventním čase jsme oblékli do vánočního šatu jeden ze stromečků na Mlýnské kolonádě. 9. 12. jsme se vypravili, my prvňáčci, do města. Měli jsme štěstí. Svezli jsme se vánočním autobusem, což přispělo i k tak vánoční atmosféře. Dojeli jsme k Imperiálu a odtud jsme sešli do města.