Šablony II

Koordinátor EVVO: Andrea Zmijová
Zpráva za období: I. pololetí školního roku 2020/2021

PLÁN EVVO

Pro nový školní rok 2020/2021 byl vypracován plán pro jednotlivé třídy i Školní plán EVVO. Bohužel, vzhledem ke stále se zhoršující epidemiologické situaci bylo mnoho připravených a naplánovaných akcí opět zrušeno, jiné byly přesunuty na jaro 2021 nebo na příští školní rok a budou plněny v rámci nového plánu pro školní rok 2021/2022. Přesto se nám i v průběhu pandemie podařilo alespoň částečně se aktivitám EVVO věnovat a bude – li to možné, pokusíme se splnit alespoň některé z nich na jaře a ve 2. pololetí školního roku.

EVVO V „DOBĚ COVIDOVÉ“

Na podzim se naše škola opět zapojila do tradiční akce o dotovanou dopravu a v jejím rámci se třídy 1. stupně přihlásily na exkurzi do Vojenských lesů, kde probíhá „Lesní pedagogika“. Výjezdy jednotlivých tříd však z důvodu situace okolo Covidu – 19 nemohly být až do odvolání uskutečněny. Bude – li možnost, pokusíme se dotovanou dopravu získat pro nový školní rok. Oblíbené akce „Putování Velryby Varyby“ se v prvním pololetí školního roku zúčastnily třídy IV. A a V. A. Třinácté putování proběhlo tentokrát kvůli zvýšeným hygienickým opatřením mimo centrum města na sv. Linhartu. Jeho okolí i krásná obora láká k poznávání a krásným procházkám. Žáci se seznamovali s živočichy žijícími v karlovarských lesích, poznávali taje okolní přírody a okolní lesy, získávali nové poznatky. Stejně jako v minulých letech probíhá i nadále projekt „Ovoce do škol“. Ohlasy žáků i rodičů byly a jsou stále velmi pozitivní. V době začátku podzimního šíření pandemie byli opět všechny děti i naši žáci školy důkladně poučeni o zásadách bezpečného chování v rámci ochrany před nákazou Covidem – 19 a pečlivé hygieně rukou. V rámci preventivních opatření byla znovu ve třídách promítána videa o přesném postupu mytí rukou a zároveň jsme si pro připomenutí společně hned vše vyzkoušeli ještě i prakticky. V tom nám s plným nasazením stále pomáhají paní uklízečky i pan školník neustálým doplňováním dostatečného množství hygienických prostředků. Třetí, čtvrtá a pátá třída se pustily od září do výuky plavání, která má vždy velký úspěch a těší se na ni i neplavci. Přestože trvala jen do října, žákům se v bazénu moc líbilo a tak všichni doufáme, že co jsme nestihli na podzim, doženeme příští školní rok. Také návštěva ve Světě záchranářů v Karlových Varech byla velmi zajímavý. Žáci čtvrtého ročníku tam trénovali dopravní značky, jezdili na kolech i koloběžkách a připravovali se na jarní zkoušky Průkazu cyklisty. Přírody se naštěstí pandemie netýká, takže nám dala možnost nasbírat spoustu podzimních plodů, hlavně kaštany a žaludy pro lesní zvěř. A naše děti i žáci se opravdu překonávali. Odměnou za jejich píli jsou nové lavičky u naší budovy školní družiny na ulici Závodu míru, které jsme za sběr získali. Vzhledem k zákazu Tělesné výchovy v tělocvičně jsme využili příjemných podzimních dní, a pokud nám počasí dovolí, chodíme i nyní do přírody také sportovat. Starší i mladší žáci zlepšují na čerstvém vzduchu svou kondici a zároveň posilují imunitu organizmu. K tomu patří i zdravý životní styl a zdravá výživa. Naši nejmladší žáčci z první třídy mysleli také na ptáčky, kteří mohou s příchodem chladného počasí trpět hlady a byli je u krmítka nakrmit a pozorovat. Ani po vládou nařízeném uzavření škol v listopadu 2020 naši pedagogové a žáci nezaháleli a v rámci EVVO se snažili alespoň některé aktivity podporovat z domova. Třídní učitelé pravidelně posílali rodičům odkazy na zajímavé webové stránky, které se týkaly nejen výukových témat, ale také například ochrany a hygieny v „Době Covidové“. Naše paní vychovatelky pak pobyt doma všem zpestřily možností zapojit se do zajímavých soutěží o pěkné ceny. Zároveň jsme se všichni snažili stále pravidelně cvičit. Po návratu do školy jsme znovu vyráželi na procházky, na zajímavá místa v okolí našich bydlišť a sdělovali jsme si tipy na pěkné výlety. Paní učitelka A. Hnátková pak v časopise vydávaném online vždy přidává nápad na smysluplné trávení volného času, například na turistický výlet nebo výšlap po okolí. Po Vánocích využíváme bohatou nadílku sněhu k venkovním hrám, sportování na sněhu. Všichni jsme se postupně naučili přizpůsobit se novým životním podmínkám, daleko více vnímáme sílu přírody a rádi se do ní vracíme. Odlišnosti od běžného života a nám známé reality jsou vidět daleko více než dřív. Díky nim jsme si uvědomili, jak důležité místo příroda v našich životech má.

SHRNUTÍ

Ani v 1. pololetí letošního školního roku nemohl být bohužel plán EVVO plněn tak, jako jindy. Závisí vždy na možnostech školy, žáků a vyučujících, ale ve velké míře také na spolupráci s mimoškolními subjekty, na nabídce organizací a Ekocenter zabývajících se environmentální výchovou. Jeho plnění se daří zpravidla bez problémů zvládnout. Ale loňský i letošní školní rok a především vracející se špatná situace ohledně Covidu - 19 nás značně omezila v možnostech využít naplno naše známé kontakty. Aktivity, na které jsme běžně zvyklí, jsme museli opět přeložit, oželet, ale zároveň byl znovu čas učit se nové věci, zpomalit tempo a uvědomit si, jak je pro nás prostředí kolem nás důležité a co nám dává. Naši žáci si po loňské zkušenosti i listopadovém učení se doma začali více vážit možnosti chodit do školy, mezi spolužáky, za svými pedagogy. V příštím období školního roku na všechny tyto zkušenosti navážeme, v plánu jsou ekohry pro jednotlivé třídy, nová fotosoutěž pro rodiče i výlety, které můžeme do přírody uskutečnit. Vedení školy a všichni pedagogové environmentální výchovu v naší škole velmi podporují a je s nimi výborná spolupráce. Všem zúčastněným tímto velice děkuji za sdílené nápady, fotografie a zkušenosti v době, která je náročná ve všech ohledech a věřím, že ve 2. pololetí prožijeme více zajímavých aktivit společně.

Zpracovala: A. Zmijová, koordinátor EVVO

28. 1. 2021