Rozvoj komunikace na naší škole

Rozvoj komunikace na naší školeJednou z možností, jak rozvíjet komunikaci, je globální metoda čtení, kterou využíváme pro naše žáky s receptivní dysfázií, dítě neslyšící, mentálním postižením apod. Původně byla zavedena pro děti duševně opožděné a pro děti předškolní. Vychází z celků (věty nebo slova) a zachovává je tak dlouho, dokud žák sám nedojde vlastním vývojem k jejich rozboru.

V přípravném období tato metoda napomáhá rozvíjení řeči, smyslů, paměti, pozornosti, představivosti. Častým opakováním si žáci zapamatují jejich tištěný obraz a pak jsou schopni slova pojmenovat, aniž znají jednotlivá písmena. Hlavním cílem je porozumění textu a obrázku. Ivonka Regnerová je holčička se závažnou vadou řeči a mentálním postižením. I přes tento těžký handicap je velmi snaživá a optimistická. Rodina i pedagogové se jí snaží vhodnými způsoby pomáhat, stimulovat a zapojovat do běžného života, obohatit její slovní zásobu, rozvinout komunikaci a zapojit mezi vrstevníky. Globální metoda čtení je právě jednou z forem výuky.

A.Linhartová, ZŠ a SŠ Vančurova, K. Vary