Himaláje „beseda v kruhu“

Himaláje „beseda v kruhu“První prosincový školní den zahájili žáci osmého ročníku velice zajímavou besedou, při které měli možnost porovnat žebříček hodnot našich dětí s dětmi žijícími v Himalájích.
Daniel, který do naší školy zavítal z Prahy, je pedagog a cestovatel. V Himalájích žil 2 měsíce, pracoval s dětmi v tamní škole i mimo ni, učil je hrát fotbal a jiné míčové hry. Povídali si o tom, jak žijí lidé a děti u nich v Mulbekhu a jak žijí děti v naší republice.

Daniel během besedy děti zaujal nejen krásnými fotkami, které pořídil ze své cesty za dětmi do Asie, ale zahrál si s žáky hry v kruhu: „žokejové“ a „předvěď, co rád děláš“.
Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí ze života himalájských dětí: zdejší děti nemají doma vodu a proto musí chodit k veřejné pumpě, domy mají z hlíny, ve škole nemají topení a proto jsou prázdniny v době největší zimy: od ledna do března. Po vyučování se ředitelka mulbecké školy rozloučí se všemi žáčky venku před školou a společně si zazpívají.
Ke konci besedy jsme si vytvořili žebříček hodnot našich „osmáků“ a porovnali jsme ho s hodnotami dětí z Mulbekhu. Na závěr besedy nám Daniel pustil krátký film „Mezi dětmi na střeše světa“.
Děkujeme touto cestou Danielu Dvořákovi za krásnou a velice zajímavou besedu ze své cesty po Himalájích. Měli jsme možnost nahlédnout do života tamních dětí a uvědomit si, co je v životě důležité, čeho si vážit a jaké možnosti máme my v naší zemi.
Martina Šárová