Šablony II

V kůži opilce

V kůži opilceV květnu jsme ve třídě VI.C vyzkoušeli novou výukovou pomůcku. Tentokrát se jednalo o opilecké brýle. Název se dětem samozřejmě moc líbil, ovšem po vyzkoušení počáteční nadšení odpadlo. Brýle simulují vidění po požití většího množství alkoholu. Vše je rozmazané a zdá se, že překážky jsou na úplně jiném místě než ve skutečnosti. Během chůze v prostoru tak narážely do lavic a židlí, které ve třídě jsou. Děti si vyzkoušely chůzi nejen v prostoru, ale také podél rovné čáry, což se vůbec nedařilo, ačkoli si myslely, že jdou přímo po ní.

Dále se s brýlemi podepisovaly celým jménem. Snažily se sebrat míček ze země a z ruky a také házet míček do krabice. Nejen, že jsme brýle vyzkoušeli, ale zároveň jsme si vysvětlili, proč je nebezpečné po požití alkoholu například řídit. Probrali jsme možná rizika a také důsledky, nejen v jejich věku, ale i v dospělosti. Člověk totiž pod vlivem alkoholu ztrácí zábrany. Děti se ale velmi pobavily při sledování svých spolužáků při jednotlivých úkolech. Zjistili však, že s rozmazaným a rozostřeným viděním to není vůbec jednoduché.