Šablony II

PONOŽKOVÝ DEN VE VAN

PONOŽKOVÝ DEN VE VANV pondělí 21.3.2022 proběhl ve Vančurovce „Ponožkový den“ v rámci Světového dne Downova syndromu.
Datum 21.3. není vybráno náhodou. 21. chromozom mají totiž lidé s Downovým syndromem ztrojený.
Downův syndrom je považován za genetickou odchylku, ke které dochází krátce po splynutí vajíčka a spermie. V prvotní buňce zůstane jeden chromozom navíc a každá další buňka pak pokračuje v dělení již s touto získanou vadou.

Proč k této genetické vadě dochází, se prozatím nepodařilo vysvětlit. Je však prokázáno, že rodiče nenesou na této anomálii žádnou vinu.
Downův syndrom je čistě náhodný jev. Za jedinou prokázanou souvislost zvyšující pravděpodobnost jeho výskytu, se považuje vyšší věk rodičů. Syndrom se vyskytuje napříč celým světem, ve všech národech a etnikách.
A proč „Ponožkový den?“
Protože nohy patami k sobě znázorňují právě chromozom X, který mají lidé s Downovým syndromem navíc a ponožky, každá v jiné barvě podtrhnou tuto jeho výjimečnost.

Za žákovský parlament koordinátor Iveta Holušková

PONOŽKOVÝ DEN VE VAN