Šablony II

Volba povolání I. - říjnové workshopy

Volba povolání I. - říjnové workshopyVýstava středních škol je za námi, většina žáků začíná mít ucelenější vizi o svém budoucím povolání. Pořád si ale neumíme zcela přesně představit, co která profese přesně obnáší. Co s tím uděláme? Můžeme např. diskutovat, podíváme se na dokument o volbě povolání… Co si ale některé profese vyzkoušet na vlastní kůži, zažít pocit skláře nebo třeba skladníka? Pro nás z Vančurovky to není problém.

Ve spolupráci s Krajským úřadem Karlovarského kraje jsme se v říjnu mohli zúčastnit workshopů ve firmách Moser a Drogerie Fiala. Žáci 8. ročníku si tak prakticky vyzkoušeli práci se sklem, vyfoukali a následně si vybrousili skleničky. Seznámili se s historií a s procesem výroby skleněných výrobků. Žáci 9. ročníku si zase vyzkoušeli práci s penězi a s výčetkou, balení zboží a manipulaci s paletovým vysokozdvižným vozíkem. V obou případech se workshopů zúčastnili i zástupci středních škol z Karlových Varů, kde žáci mohou získat potřebná vzdělání. Od zástupkyně Střední školy logistické Dalovice jsme se dozvěděli více o učebním oboru Operátor skladování, o předpokladech studenta k tomuto povolání, o případných úskalích oboru. Obor Sklář – výrobce a zušlechťování skla byl blíže představen zástupkyní ze Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary. Žáci ocenili zejména praktickou zkušenost, to, že si mohli „osahat“ činnosti, ke kterým se běžně nedostanou. V listopadu nás čekají další workshopy, na které už se moc těšíme.
Mgr. Lenka Oulovská, kariérová poradkyně