Šablony II

Revolution train – protidrogový vlak

Revolution train – protidrogový vlakVe středu 30. 9. 2020 zavítala do Karlových Varů na Horní nádraží vlaková souprava, ve které si žáci měli možnost skrz promítání projít životem drogově závislého mladíka Marcela a jeho přítelkyně Petry. Celý program je zaměřen na životní hodnoty, právní vědomí, trávení volného času, užívání návykových látek, závislosti, zdravý způsob života, rizikové chování a kriminalitu, osobní svobodu, zodpovědnost a bezpečnost.

Žáci se ponořili do příběhu mladého člověka, který vypráví o své drogové závislosti a v každém vagonu je vtahuje do částí svého příběhu. Žáci obdrželi dotazníky, do kterých anonymně doplňovali své reakce na položené otázky z příběhu. Prostředí vlaku jim umožnilo přímý prožitek z dané situace: diskotéka, alkohol, cigarety, řízení pod vlivem návykové látky, nehoda, výslech a vězení, drogové doupě, smrt i silná vůle vyléčit se. V posledním vagonu měli žáci možnost se ptát a diskutovat s lektorem, který je tímto příběhem provázel.
Vlakový příběh zanechává v žácích silné zážitky, motivuje je k zodpovědnosti za vlastní život a vede je ke správným volbám.
Zapsala: Martina Šárová