Šablony II

Deváťáci v Becherově vile

Deváťáci v Becherově vileV pondělí 21.9.2020 jsme s deváťáky navštívili výstavu Jana Steklíka v Becherově vile. Výstava s názvem Kresby nám představila autorova minimalistická díla. Autor se živil kreslením vtipů, avšak studoval textilní návrhářství, proto se v jeho dílech mimo jiné objevuje naznačení střihu (přerušovaná čára se symbolem nůžek). V každé další metodě, kterou se rozhodl obrazy tvořit, se objevují prvky i motivy z metod předchozích.

Žáci tak mohli obdivovat například Odstřihovánky, Vypalovánky, Zamalovánky, Uspávánky či Ňadrovky. Názvy typů děl naznačují, jak vznikaly. Zamalovánky tak vznikly postupným zabarvováním bílé plochy, a to šrafováním, tečkováním atd. Dále jsme mohli vidět záznam na partiturách. Na dílech je dokonce možné najít symbol Mickey Mouse – jeho uši. Žáci na začátku výkladu dostali pracovní listy, které průběžně vyplňovali. Mohli si tak vyzkoušet různé metody, kterými autor svá díla tvořil. Jednak pracovali na automatické kresbě, tedy zaplnění bílé plochy pomocí čar, tečkování, kroužkování, atd. Dále vysvětlovali různé pojmy, či hádali původ názvů děl. I přes nařízení, kdy se ve vnitřních prostorách budov musí nosit roušky, jsme si program užili a těšíme se na další.