Šablony II

Přednáška Dědeček

Přednáška DědečekZačátkem února nás v VIII.A opět navštívili strážníci Městské policie, tentokrát s přednáškou s názvem "Dědeček". Téma přednášky však nebylo o idylických rodinných vztazích, jak by se mohlo dle názvu zdát. První část přednášky se týkala velmi závažného, avšak v dnešní době bohužel ne neobvyklého jevu. Strážníci nám přišli povídat o zneužívání dětí. Žáci si s policisty mimo jiné ujasnili, co vše se za zneužívání považuje.

Také jim strážníci připomněli fakt, že děti bývají nejčastěji zneužívány někým z blízkého okolí, bohužel i z rodiny. Jedná se totiž o lidi, kterým děti důvěřují. Dále je opakovaně upozornili na chování v kyberprostoru. Děti si musí dávat pozor na to, jaké fotky zveřejňují na sociálních sítích. Samozřejmě jim bylo vysvětleno, aby za žádných okolností neposílaly obnažené či dokonce nahé fotografie ani kamarádům, ani cizím osobám. V druhé části se přednáška zaměřila na trestní odpovědnost dětí, která je u nás stanovena na 15 let. Vzhledem k tomu, že někteří již tuto věkovou hranici překročili, je potřeba je upozornit, co vše jim může hrozit. Týká se to však i jejich sexuálního života. Žáci byli taktéž policisty poučeni, že pohlavní styk před 15. rokem života je v ČR zakázaný. Podle zákonů platných v naší republice se v případě pohlavního styku s osobou mladší 15-ti let jedná o trestný čin, tj. pokud má někdo pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let, je trestně odpovědný a může být stíhán. To vše si žáci s policisty vysvětlili na příbězích, které nám pro tyto účely strážníci Městské policie donesli. Přednáška byla velmi zajímavá a rozhodně přínosná. Žáky dané téma zajímalo i proto, že se jich v nedaleké budoucnosti bude týkat.