Vančurovka v Becherově vile – IRIS FOLDING

Vančurovka v Becherově vile – IRIS FOLDINGHned první pondělí v novém roce po vánočních prázdninách začalo další příjemnou návštěvou Becherovy vily hned pro několik tříd naší školy. Následující dny se zde vystřídaly ročníky z obou stupňů. Tentokrát se výstava Jeden a půl čtverce týkala karlovarského rodáka Jana Pelce – grafického designera, malíře, kreslíře a grafika. Dozvěděli jsme se tu mnoho zajímavého o jeho způsobu tvorby – geometrickém konstruktivismu.

Umělec nachází krásu, promyšlenost a pevný řád i v tak „obyčejném“ geometrickém tvaru, jako je čtverec.
Po prohlídce jsme si všichni mohli vyzkoušet techniku starou přes 4 tisíce let, pocházející z Japonska a Číny (ve 20. letech minulého století využívanou zejména v Holandsku), IRIS FOLDING. V překladu znamená tato technika „skládání duhovky“. Při této papírové technice se skládají proužky papíru podle šablony tak, aby střed díla vytvořil tvar připomínající clonu z objektivu fotoaparátu. Takto jsme si vytvořili duhovku, kterou někteří využili dodatečně jako PF k novému roku 2020 a jiní jako obrázek.
Všem se dílo podařilo a už nyní se těšíme na další tvoření.
Mgr. Lenka Oulovská