A zase přišli...

A zase přišli...„Čerte, čerte, čertíku, já už budu hodný,Mikuláši, andílku, dej mi prosím nadílku. Přišli zase po roce, za chvilku jsou Vánoce.“ Jako každý rok, tak i letos k nám v předvánočním čase zavítal Mikuláš, čert a anděl. Mikulášská návštěva proběhla 5. prosince. Všichni již od rána očekávali ono tajemné, ale zároveň obávané cililink. Po té se ozval dupot a řinčení řetězu. „Buch, buch, buch“ dveře se otevřely a… ti hodní se lekly, ti zlobiví klekli. Rozdováděného čerta „krotil“ Mikuláš a bázlivé děti a žáky utěšoval anděl.

Po čertím prolétnutí se vše zklidnilo a začal výčet hříchů hříšníků. Ti, kteří mývají nejvíce řečí, tak v tuto chvíli se jim slov nějak nedostávalo. Hodní byli pochváleni, zlobílkové byli čertovsky označeni. Nakonec ale všichni byli obdarováni sladkou nadílkou a na oplátku děti a žáci zazpívali písničky nebo přednesli básničky. A jak to bývá, zazvonil zvonec a nadílce byl konec. Všichni ještě dlouho po odchodu Mikuláše, čerta a anděla si povídali a sdělovali své dojmy. V duchu se však jistě připravovali na večerní mikulášskou nadílku, která je čekala doma v kruhu svých nejbližších.
Za všechny čertíky a andílky napsala: D. Pirstitzová.