Jak na králíka?

Jak na králíka?Každý si pod touto otázkou může představit cokoliv. Třeba jak ho nakrmit, jako ho ochočit nebo jak ho něco naučit. Ale jen málokoho by napadlo, že jsme se byli podívat na to, jak se králík „zpracovává“ před přípravou pokrmů z králičího masa. Králík pečený či na smetaně, od toho málokdo uteče. Člověk odtržený od reality si mnohdy ani neuvědomuje, že maso se bez zabití živého tvora prostě získat nedá. Ať je to kráva, býk, ovce, kuře či králík.

A protože nás čeká v rámci pracovního vyučování i vaření, vzali jsme to od podlahy.
Jedna zajímavost před naší výpravou|: Za dob našich babiček jezdil ve Velorexu po vesnicích člověk, který vykupoval králičí kožku na další zpracování za pětikorunu. Je to prazvláštní vozítko, které se jmenuje Velorex. Je to již historický vůz, který byl v 50.letech vyroben jako invalidní vozítko. Je pro dvě osoby, má tři kola, kostra je svařená z trubek, střecha plátěná. Autíčko váží kolem 300 kg. A na zimu to chtělo opravdu huňatý kožich, aby řidič nezmrzl, protože se nedalo vytopit.
A nyní zpět k naší výpravě. Měli jsme možnost navštívit malé hospodářství našeho spolužáka. Jeho tatínek nám ukázkově předvedl, jak takové stahování králíka probíhá. Děti vyzvídaly a ptaly se na vše, co je zajímalo. Pan učitel si mohl i sám vyzkoušet stahování kůže i vyvrhnutí vnitřností. Zážitek to byl opravdu ojedinělý. Děti mimo jiné viděly plíce, slezinu, srdíčko, játra….a pro štěstí dostaly dva žáci králičí pacičku. A protože jsme si zpracovaného králíka mohli odnést, zbývá už jen najít recept na nějakou tu dobrůtku……………
Zapsala: Šárová Martina