Vančurovka – „Otevřená škola“

Vančurovka – „Otevřená škola“O naší škole můžeme směle říct, že je školou otevřenou různým názorům, školou komunikativní a tolerantní. Nestojí za námi však jen slova, nýbrž i činy. Důkazem toho byla přednáška dvou žáků na téma „LGBT“. Obsah, týkající se lásky, sexuální orientace či identity, se dotýká nejen současných aktuálních preferencí většiny žáků 8. a 9. ročníku, ale je i součástí plánu Občanské výchovy v 8. ročníku. Když tedy žáci a zástupci našeho Školního parlamentu projevili zájem otevřít téma „LGBT“ a připravit si prezentaci, nedalo se nesouhlasit.

LGBT je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a tzv. transgender osoby. Zahrnuje tedy osoby s menšinovým sexuálním zaměřením. Anička s Nikym nás provedli touto problematikou a otevřeně hovořili i o vlastních pocitech a zkušenostech se sebepojetím a poznáváním sám sebe. Žáci obou ročníků se zaujetím poslouchali a aktivně se zapojovali do debaty. Nejen oni, ale i my, pedagogové naší školy, jsme tímto malým krůčkem vyjádřili pochopení pro všechny, kteří jsou vůči většině „jiní“.
I takto se snažíme naše žáky učit otevřené komunikaci, toleranci a respektu. Anička s Nikym si zasluhují velké poděkování a pochvalu za přednášku. Ivetě Holuškové patří dík za iniciativu a práci se žáky ve Školním parlamentu.

Mgr. Lenka Oulovská, učitelka OV