Osmáci jako bylinkáři

Osmáci jako bylinkářiV říjnu jsme již po několikáté navštívili Ekocentrum v Chebu. Z původního plánu zúčastnit se programu týkajícího se půdy nakonec sešlo kvůli velkému počtu žáků (jeli s námi i žáci PRŠ a žáci 9. ročníku). Nakonec se však tato původní komplikace ukázala jako výhoda, neboť nám byla nabídnuta adekvátní náhrada v podobě programu „Babka kořenářka“. A to bylo téma, které nás zajímalo přeci jen o něco víc. A tak se z nás na pár hodin staly nejen babky kořenářky, ale i dědkové kořenáři.

Seznámili jsme se s různými druhy bylin, dozvěděli jsme se více o jejich pěstování, sběru, o účincích a různém využití. Z různých léčivých bylinek jsme si uvařili výborný čaj a z měsíčku lékařského jsme si vyrobili bylinnou mastičku, kterou jsme si mohli odnést domů. Následovala prohlídka farmy, kde jsme některé byliny poznávali přímo na záhoncích. Viděli jsme také hmyzí hotel, malou stáčírnu medu a spoustu hospodářských zvířat. Některá zvířata jsme si mohli pohladit, některá byla pěkně nedůtklivá a o naši přítomnost tolik nestála. Všechny nás překvapilo, jak těžké je podojit krávu – měli jsme totiž možnost si na trenažéru s kravskými vemeny tuto činnost zkusit. Všem se nám exkurze líbila a těšíme se na další rok, až si rozšíříme obzory v dalším odvětví.

Mgr. Lenka Oulovská, třídní učitelka