Zájmový den

Zájmový denDne 25.9.2019 proběhl na naší škole další zájmový den, tentokrát na téma: etiketa. Bylo připraveno 5 stanovišť pro žáky z prvního a také pro žáky z druhého stupně. Stanoviště měla stejná témata, jen byla uzpůsobena věku dětí. Žáci se tak s učiteli na jednotlivých stanovištích bavili o stolování, tedy jak správně stolovat, jaké máme druhy příborů a k čemu je využíváme, jak prostřít stůl.

Na dalším stanovišti se děti učily seznamovat, aby věděly, kdo koho komu představuje, kdo zdraví jako první (mladší x starší, nadřízený x podřízený, žena x muž) atd. Umíš poděkovat, poprosit nebo se omluvit? Kdy je potřeba "kouzelná slůvka" použít? I to bylo tématem našeho zájmového dne. Dalším tématem, které s etiketou souvisí je správný oděv na danou příležitost, např. divadlo, ples, koncert, sportovní utkání a jiné. Pokud již máme vhodné oblečení, je také potřeba umět se správně chovat. Žáci diskutovali o vhodném chování ve škole, v MHD či na návštěvě. Zabývali se také úctou ke stáří a vztahy mezi lidmi, zejména žák x žák, žák x učitel a jiné. Na všech stanovištích pomáhali učitelům i naši "parlamenťáci", kteří ostatním předvedli scénky či se jinak snažili přiblížit dané téma. Žáci celé dopoledne putovali po jednotlivých třídách a seznamovali se s pravidly etikety. Na závěr se vrátili do svých kmenových tříd a s třídními učiteli o jednotlivých tématech debatovali. Pochlubili se, co se dozvěděli a naučili nového a sdělovali si navzájem své dojmy. Podle samotných žáků se jim zvolené téma líbilo a určitě jim pomůže i do budoucna, zájmový den tím pádem splnil svou podstatu.