O2 Chytrá škola

Od září 2018 jsme pilotní školou Nadace O2, která nás zapojila do programu
O2 Chytrá škola.

 

EU peníze školám

Naše škola se zapojila do projektu
EU peníze školám. Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.plakat maly

Využíváme ICT

Využíváme ICT ve výuceNaše škola se zapojila do projektu
Využíváme ICT ve výuce.

Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.Využíváme ICT ve výuce - text

RPZŠ

   ROZVOJOVÉ PROJEKTY ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Živý kraj

Logo_ZK

Přednáška Srí Lanka

Přednáška Srí LankaDne 19.9.2019 se žáci 1. i 2. stupně zúčastnili besedy o Srí Lance, která se konala na naší škole. O Srí Lance nám přijela vyprávět paní Vejříková, která ji s manželem procestovala. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací doprovázených fotografiemi fauny i flory. Samozřejmě nesměl chybět ani obrázek typického dopravního prostředku na Srí Lance, kterým je tuk-tuk. Hlavním náboženstvím na Srí Lance je budhismus. Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, ale veškerý politický, ekonomický i společenský život se odehrává v největším městě Srí Lanky, tedy v Colombu.

Dále jsme se dozvěděli, že na Srí Lance se dobře daří kokosovým palmám a že kokosových ořechů je mnoho druhů. Další plodinou, která se zde pěstuje je durian. Durian je tropické ovoce, které velmi zapáchá a má chuť jako zkažená cibule. Což nám potvrdil i jeden z žáků, který měl možnost ochutnat durianový bonbon. Lidé se prý dělí na dvě skupiny, jedni ho milují, druzí nesnáší, jak nám vyprávěla paní Vejříková. Klíčovou potravinou je rýže. Ta se podává ve velké míse a k ní mnoho dalších misek s různými druhy masa, omáček a zeleniny či semínek. Srílanská kuchyně je nesmírně pálivá. Také jsme zjistili, že v této oblasti žije několik druhů želv, např. kareta obrovská či pravá. Dalšími zvířecími obyvateli ostrova jsou varani, opice, ale i pávi. Paní Vejříková se na své cestě po ostrově také potápěla, takže nám na obrázcích mohla ukázat rozmanitý podmořský život. Během plavby na lodi dokonce pozorovali plejtváka obrovského. Cesty naší přednášející vedly i do Národního parku Wilpattu, kde velmi zblízka viděli krokodýla i slona. Pak se s manželem vydali do hornaté oblasti Srí Lanky. Mohli jsme tedy porovnat rozdíly mezi krajinou v tropech a v horách. Během putování po Srí Lance se jim podařilo navštívit nejen menší budhistický chrám, ale i místní školku. Ve školce dětem vyrobili vlaštovky z papíru, tamní děti z nich byly nadšené. Přednáška, která trvala cca 1,5 hodiny, byla velmi poutavá a zajímavá. Měli jsme možnost vidět spoustu krásných fotek zvířat, krajiny, ale i místních obyvatel. Žáci byli do přednášky také zapojeni, když hádali, co je na jednotlivých snímcích. Nutno říci, že většinou věděli a vyprávěním paní Vejříkové byli úplně pohlceni.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.