Turisťák VII. A

Turisťák VII. AV termínu 17. - 21.6.2019 se větší část VII. A zúčastnila povinného turistického kurzu. Z patnácti žáků, kteří tuto třídu navštěvují jej nakonec absolvovalo 11. Kurz se konal v Konstantinových Lázních. Ubytováni jsme byli v kempu v chatkách po 2-3. Po příjezdu do kempu jsme se ubytovali a podle chatek se také rozdělili do družstev, ve kterých po celou dobu pobytu žáci sbírali body v různých disciplínách.

Prvním a bodovaným úkolem bylo, aby si žáci vymysleli pro svá družstva názvy a nakreslili znak/erb. Vznikla nám tak následující družstva: Cool Bunns, Nosečníci, Knoflíci a DŠ nej chata. Po obědě vydali na procházku po okolí, abychom se podívali, co vše se nedaleko kempu nachází. Zašli jsme také centra Konstantinových Lázní, kde se v parku konaly hned první úkoly pro získání bodů. V průběhu celého pobytu jsme hodnotili i úklid chatek, což bylo samozřejmě započítáno do celkového hodnocení. Dále si žáci v lese stavěli nouzové přístřešky, alespoň pro jednu osobu. Museli použít pouze materiál, který našli v lese, tj. větve, listí, mech a jiné. Nesměli však větve lámat, či jakkoli stromy ničit. Do přístřešku si při hodnocení jeden ze skupiny vlezl, abychom zjistili, že je skutečně pro jednoho. Dokonce jsme zkoušeli odolnost přístřešku. Důležitá v tomto případě byla funkčnost. Žáci si postavili domečky pro skřítky, opět pouze s použitím přírodních materiálů. Zde se fantazii meze nekladly, což se příbytcích projevilo velmi pozitivně. Nutno říct, že s těmito úkoly se žáci báječně "poprali" a obě stavby se jim opravdu moc povedly. Rozhodování o pořadí v těchto disciplínách bylo velice těžké. V dalších dnech jsme vyrazili na procházky do okolí, nejen do lesa. Také jsme se vydali na túru v terénu s menší zátěží, kdy naše trasa činila cca 10 km. Žáci se věnovali Morseově abecedě, orientaci v mapě a terénu, zakreslovali do slepé mapy atd. Všechny dovednosti, které si žáci během turisťáku osvojili ihned využili v bodovaných soutěžích. O program celého jednoho dne se postarali naši žáci a zhostili se tohoto úkolu skvěle, dokonce si vymysleli i soutěže o cenné bodíky. Součástí kempu byl bazén a vzhledem k počasí, které nám vyšlo naprosto skvěle, jsme jej několikrát využili. Hráli jsme nejen společenské hry např. Mikado, Prší, ale i fotbal, ringo a další. Poslední den pobytu nám sice zapršelo a zmoklo nám dřevo na opékání buřtů. Přesto jsme po dešti oheň zvládli rozdělat a děti si na buřtech moc pochutnaly. Celý týden nás provázela hra "Letadlo", kdy se žáci musí do 10 vteřin schovat tak, abychom je z našeho místa neviděli. Někdy byli opravdu vynalézaví a z našich pozic jsme nikoho neviděli, což je samozřejmě těšilo. Všichni jsme si turistický kurz skvěle užili a děti to zvládly všechny nástrahy i úkoly i přesto, že téměř nemohly používat mobilní telefony.