Chraňme planetu Zemi

Chraňme planetu ZemiBeseda s Greenpeace se uskutečnila 2. května i na naší škole. Přišli si s námi povídat dobrovolné pracovnice této organizace Míša a Terezka. A co nebo kdo je Greenpeace a čím se zabývají? Greenpeace je nevládní nezisková organizace pro ochranu životního prostředí. Organizace má dnes přibližně 3 miliony členů ve 40 zemích světa. Organizace se označuje za apolitickou a finančně nezávislou na vládách a korporacích ve světě, i když je to mnoha kritiky zpochybňováno.

Greenpeace bojuje např. proti: vybíjení tuleňů, lovu velryb, jaderným elektrárnám, ukládání radioaktivního odpadu do oceánu, kácení deštných pralesů, pěstování geneticky modifikovaných rostlin, uvolňování toxických látek do životního prostředí a mnoho dalších. My jsme si s Míšou a Terezkou povídali o životním prostředí a hlavně o jeho znečišťování, a jak bychom mohli i my k tomuto problému pomoci. Také jsme si ukázali jak na odpady, které do přírody nepatří, doplácí živočichové. Jak bude vypadat naše planeta Země v budoucnosti, záleží jenom na nás lidech, malých i velkých. A proto chraňme přírodu nejen pro nás, ale i pro budoucí generace. Povídání s Míšou a Terezkou bylo zajímavé a moc se nám líbilo. Ale co bylo pak, nám, jak se říká, vyrazilo dech. Na závěr našeho setkání jsme si vyrobili peněženky. A z čeho? Z krabic od mléka. Je to úplně jednoduché. Pár přeložení, ustřižení, přicvaknutí suchého zipu a peněženka byla na světě. Všichni z ní měli velkou radost. Takže nejenom třídíme, ale můžeme si z odpadu i něco vyrobit. Žáčci III. A, IV. A se svými p. učitelkami a asistentkami.

Za všechny malé i velké ekology napsala: D Pirstitzová.