Chceme čisté město

Chceme čisté městoTak tu máme konečně jaro. Kromě jarních kytiček se objevily (bohužel) také odpadky, které se za celou zimu po našem městě nashromáždily. Vlastně ony ani ne, ale zanechali je za sebou lidé, kteří asi nevědí, kam patří nebo spíše asi to vědět nechtějí. Ono je pohodlnější papírek vyhodit za sebe než ho donést do nejbližšího koše. Ale naši školáci si s nimi vědí rady. A proto se koncem dubna vypravili do přírody a okolí školy, aby napravili to, co někteří pokazili.

Šlo o úklid veřejných prostranství, turistických cestiček, pěšinek… Všichni, děti a žáci se svými pedagogy, vyzbrojeni rukavicemi a igelitovými pytli se přesunuly na předem určené místo, kam půjdou udělat pořádek. Proto se druháčci z II. A a třeťáčci z III. A se vydali v úterý 23. dubna na cyklostezku, která vede do Nové Role. Odpad, který do přírody nepatří, mizel v pytlích a zůstávaly čisté plochy. Tuto stezku a její blízké okolí vyčistili a odměnou jim byla návštěva ekofarmy Kozodoj. Paní Štyndlová pro ně připravila zajímavý program. Prohlédli a vyslechli si povídání o zdejších zvířátkách. V hlavičkách jim utkvěly opravdu zajímavé poznatky. Např., jméno krocana - Karel V., že lama plive až do dálky 7m, husička, která vyseděla a stará se o kuřátka, koníci na pastvinách… Velmi zaujalo prasátko Piškot, které za nimi chodilo jako pejsek a snědlo, na co přišlo. Také podle toho vypadalo, kulaťoučké a valící se. Moc se jim také líbila kůzlátka, která se narodila před čtrnácti dny. Byla heboučká a na pomazlení. Cestou jsme viděli na rybníku hnízdící labuť. Při úklidu jsme pozorovali žabičku rosničku a klíčení žaludů, ze kterých vyrostou duby. Příjemně strávené dopoledne prožili nejenom užitečně, ale i poučně. Všem se akce velmi líbila a každý si odnesl zajímavý poznatek a zážitek. Na konec je čekalo překvapení, sladká odměna.

Za všechny sběrače napsala: D. Pirstitzová