EU peníze školám

Naše škola se zapojila do projektu
EU peníze školám. Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.plakat maly

Využíváme ICT

Využíváme ICT ve výuceNaše škola se zapojila do projektu
Využíváme ICT ve výuce.

Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.Využíváme ICT ve výuce - text

RPZŠ

   ROZVOJOVÉ PROJEKTY ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Živý kraj

Logo_ZK

Abaku nás rozvíjí

Abaku nás rozvíjíNa podzim se naše dvě paní učitelky zúčastnily dvou školení, jenž jim měla osvětlit metodu Abaku. Školení byla velmi přínosná a paní učitelky nadchla. Na pomůcky, na které jsme se velmi těšili, pak naše škola dostala dotaci. Pomůcky dorazily a konečně jsme se mohli vrhnout na „hry“. Řekne se hry, ale díky nim si žáci upevní a zautomatizují pamětné sčítání, odčítání, násobení, dělení, případně i mocniny a odmocniny, číselnou řadu, procvičí si pojmy, jako je sudé, liché číslo, dvojciferné, trojciferné číslo, nejmenší a největší čtyřciferné číslo apod.

Přichází na způsoby řešení, sestavují příklady dle daných kritérií. Spolupracují se spolužáky a musí si případně obhájit své rozhodnutí.
Žáci se pak přímo ve spojitosti s Abaku seznamují s tím, co je to abakové číslo. Například číslo 236 je abakové, protože 2 + 3 = 6, nebo 761561, protože 76 – 15 = 61, zároveň ale vznikly tyto příklady: 7 – 6 = 1; 6 – 1 = 5; 1 + 5 = 6. Žáci vidí čísla a znaménka pouze vyslovují. Nula je tzv. „srabík“, protože nemůže stát samostatně, ale pouze jako součást čísla. Her na abaková čísla je mnoho, například „Paprsek“, „Pavučina“, „Desítka“, číselné řady, „Plusíkov“, „SPZ“… Vrcholem Abaku je pak desková hra, která se hraje jako Scrable, ale hraje se s čísly na rozdíl od Scrable.
Žáky tyto hry velmi baví. A co je naprosto úžasné? Že i slabší žáci se dokáží zapojit a nemají pocit, že něco opět nezvládají. Dodá jim to potřebné sebevědomí a radost z učení.
Děkujeme za příležitost zpestřit žákům výuku a pomůcky, které jsme díky školení mohly získat.
Zapsala: Anna Hnátková, DiS.

 

Copyright © 2013. All Rights Reserved.