Mikuláš ve škole

Mikuláš ve škole„Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.“ A kdo že je zase tady? Když nevíte, dál nad řádky rozjímejte. Z nich se, dozvíte, co se u nás, ve třídě 3. A, 5. prosince dělo. Ale ne jinak tomu bylo i v ostatních třídách. Očekávání, obavy, nadílka. No jako každý rok, tak i letos k nám v předvánočním čase zavítal Mikuláš, čert a anděl.

Všichni jsme již od rána očekávali ono tajemné, ale zároveň obávané cvilink a ble, ble, ble…Ticho!!! Co to? A je to tady. „Buch, buch, buch“ a řinčení řetězu. Dveře se rozlétly a… ti hodní se lekli, ti zlobiví klekli. „Ty tam vzadu hele, hele, ať neskončíš třeba v pekle.“ Rozdováděné čerty „krotil“ Mikuláš a bázlivé děti a žáky utěšoval anděl. „Všichni hodní jistě byli, nadílku si zasloužili.“ Po čertím prolétnutí se vše zklidnilo a začalo čtení z listiny hříchů. Ti, kteří mívají nejvíce řečí, tak v tuto chvíli se jim slov nějak nedostávalo. „Já už prosím hodný budu, s čertem do pekla nepůjdu.“ Hodní byli pochváleni, zlobílkové byli čertovsky označeni. Nakonec ale všichni byli obdarováni sladkou nadílkou a na oplátku děti a žáci zazpívali písničky nebo přednesli básničky. „Všichni budem hodní moc, nashledanou napřesrok.“ A jak to bývá, zazvonil zvonec a nadílce byl konec. Avšak celé dopoledne se v našich uších neslo andělské zvonění a čertovské řinčení. Všichni ještě dlouho po odchodu Mikuláše, čerta a anděla si povídali a sdělovali své dojmy. V duchu se však jistě připravovali na večerní mikulášskou nadílku, která je čekala doma v kruhu svých nejbližších.

Za všechny hodné i méně hodné napsala: D. Pirstitzová.