Čeští legionáři

Čeští legionářiVe čtvrtek 13. 9. k nám z Prahy zavítal pan Petr Tolar. Když vešel do třídy, kde se postupně sešli žáci z 5. - 9. ročníku, mysleli jsme si, že jsme se přesunuli v čase. Pan Tolar měl totiž na sobě dobovou uniformu českého legionáře. Díky ní, i díky krásné prezentaci a poutavému vyprávění jsme se dozvěděli mnohé o tom, kdo to vlastně legionáři byli, o historii českých legií, o jejich působení v Rusku, Itálii a Francii. Moc nás zaujal zejména vývoj uniforem a různá zajímavá pojmenování.

Například legionářům ve Francii se říkalo Nazdárci, protože se jejich rota nazývala „rota Nazdar“. Jedné vojenské čapce se říkalo „vydumka“, protože pan návrhář údajně velmi dlouho dumal nad jejím střihem. Nejen vydumku, ale i další pokrývky hlavy (beranici, baretku…) si žáci mohli prohlédnout i v reálu a osobně vyzkoušet.

Bylo pro nás velkým potěšením zavítat do historie a dozvědět se zajímavosti z období počátků 20. století, které běžně v učebnicích nebývají.

Mgr. Lenka Oulovská, učitelka OV