Techmánie nás baví

Jednou nás tak napadlo, že bychom mohli opět navštívit centrum Techmania v Plzni a podívat se, jaké nové expozice přibyli. Domluvili jsme se a 31. 5. 2018 ve čtvrtek jsme vyrazili. Jela především pátá třída, čtvrtá třída a pár žáků ze třetí a osmé třídy.
Plzeňské science center Techmania je experimentální stanice. Představuje takové propojení mezi neformálním vzděláváním a populární turistickou destinací. Cílem Techmanie je pomáhat žákům, studentům i rodinám s dětmi nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a objevovat možnosti lidského poznání.

Science center nabízí stálé i putovní interaktivní expozice zaměřené nejen na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii, ale i na problematiku výživy, svět filmu nebo tematiku špionáže a tajných služeb. Fyzika, chemie, matematika, astronomie či biologie jsou rovněž námětem populárně-vzdělávacích show a programů v laboratořích a dílnách.
Po příjezdu do Techmániejsme vyřídili formality a hurá do Planetária. Podívali jsme se na film zaměřený na vesmír, na to proč je někdy Měsíc vidět, proč vypadá Měsíc stejně velký jako Slunce, jak je to s ročním obdobím, atd. Po zhlédnutí filmu jsme si prošli expozice, které nás zajímali, vše jsme si omakali, vyzkoušeli a přesunuli se do vedlejšího centra.
Zde je mnoho expozic, např. Chemistři, Malá věda, Vodní svět, 150 let průmyslu v Plzni, Pod hladinou, Mátoháček, Vzhůru dolů a plno dalších. Žáci se doslova vyřádili vyzkoušením různých expozic a jediné, co je dokázalo na chvíli zastavit, byl hlad. Ovšem když se občerstvili, opět se vrhli do víru bádání.
Žáci byli nadšení a my pedagogové také, jelikož, když jsou spokojeni žáci, jsme spokojeni i my. Doufáme, že se nám opět zadaří najít něco, z čeho žáci budou nadšeni a zároveň se budou i zábavně vzdělávat.