Číslo 155

Číslo 155Toto významné číslo nás provázelo celým dnešním dnem. Ať už jako datum dnešního dne úterý 15. 5. nebo číslo Zdravotnické záchranné služby155. Proto jsme se sešli ve Světě záchranářů, abychom si připomněli důležitou a záslužnou práci jedné složky IZS. A jaké? Už samo číslo napovídá, že je to ZÁCHRANKA. Tento den byl totiž Den záchranářů.

Celý areál byl rozdělen na několik stanovišť. 1. st.: Linka 155 - KPR, 2. st.: Linka 155 - zlomenina, 3. st.: Linka 155 - kolaps, 4. st.: AED, 5. st.: Aplikace Záchranka, 6. st.: Jízda zručnosti, 7. st.: Popáleniny, cukrovka, 8. st.: Domeček rizik, 9. st.: Sanitka. Jak už názvy jednotlivých stanovišť napovídají, seznamovali jsme s různými technikami Záchranné služby. Také jsme se učili poskytovat 1. pomoc, která je v prvních okamžicích velmi důležitá. Všechna stanoviště byla zajímavá, ale nejvíce se nám líbilo na stanovišti 3. Linka 155 - kolaps. Tady jsme si mohli vyzkoušet komunikaci z místa zraněného s dispečinkem záchranky. Šlo nám to moc pěkně a byli jsme pochváleni. Zajímavé a pro nás nové poznatky byly na stanovišti 4. AED. Automatizovaný externí defibrilátor je přístroj určený k laické resuscitaci. Postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Nás, jako laika, navádí hlasitými mluvenými pokyny. Pokud člověk NEDÝCHÁ NORMÁLNĚ (má např. lapavé dechy, chrčí), zahájíme resuscitaci. Masáž/stlačování hrudníku/ a AED. Těšili jsme se i na jízdu zručnosti, st. 6., kterou jsme si moc užili. Dopoledne se ZÁCHRANKOU bylo velmi příjemné. Každý si určitě z dnešního dne odnesl nové poznatky a zajímavosti o práci Záchranné služby a poskytování 1. pomoci. A co jsme si odnesli do života? Nebýt lhostejní a snažit se pomáhat.

Všichni malí „záchranáři“ z PT B, I. A, II. A, III. A, S5 a VII. A.