Výlet ŠD do Nové Role

Výlet ŠD do Nové RoleNávštěva „Porcelánové školičky“ a exkurze v porcelánce Thun v Nové Roli.
V pátek 2.6.2017 jsme se školní družinou nasedli na vlak a odjeli do Nové Role, kde jsme navštívili zdejší porcelánku Thun.
Nejdříve jsme zamířili do uvítací místnosti, kde jsme byli obeznámeni s programem a kde si děti mohly prohlédnout suroviny, ze kterých se míchá porcelánová hmota a rovněž krásné sady nádobí, které porcelánka vyrábí.

Po té jsme zamířili do „Porcelánové školičky“. Zde jsme byli uvedeni do prostoru s pracovními stoly, každý dostal jeden bílý porcelánový hrneček a k dispozici velké množství různých polepovacích dekorů na porcelán. Nejen, že si děti vyzkoušely, že tento způsob dekorování porcelánu není vůbec tak jednoduchý, jak by se na první pohled zdálo, ale každý si vlastnoručně ozdobil svůj hrneček podle svého vkusu a jakými obtisky chtěl. Pak jsme ozdobené hrnečky zanechali na místě pro následné vypálení dekorů a malí tvůrci se mohli začít těšit, až jim budou za pár dnů hrnečky doručeny a děti se budou moci pochlubit svými výtvory doma.
Pak následovala exkurze do provozu. Zde byly děti krátce seznámeny s historií porcelánky, mohly nahlédnout do expozice výrobků a naše paní průvodkyně nás seznámila s postupy a fázemi výroby. Děti zde mohly vidět, kolik práce a umu je zapotřebí k tomu, aby z kusu našedlé hmoty mohlo vzniknout něco tak krásného a užitečného, jako je porcelánové nádobí.
No a pak už jen zpátky na vlak a mohli jsme tento zábavný a poučný den zakončit u porce dobré zmrzliny. Všem se to moc líbilo a pěkně jsme si to všichni užili.
Vypálené hrnečky, které nám byly po pár dnech doručeny do školy, si děti nadšeně odnášely domů.
Za ŠD zapsala Jitka Vlčková.