Šablony II

Barvení vajíček ve školní družině

Barvení vajíček ve školní družiněVelikonoční vajíčka jsou symbolem Velikonoc stejně jako třeba pomlázka, koleda nebo beránek. Vajíčka se barví, ale také různě zdobí mnoha způsoby. Vajíčka jsou odměnou pro koledníky i velikonoční dekorací, ale mají také svůj symbolický význam. Vejce znamená nový život nebo znovuzrození, v západním křesťanství symbol uzavřeného hrobu, z kterého vstal Kristus, ve východním křesťanství se barva červeného vajíčka vysvětluje jako Kristova krev.

I my jsme v naší školní družině barvili vejce. Tentokrát jsme zvolili metodu barvení vajec v cibulových slupkách. Mezi přírodními barvivy na vajíčka nemají cibulové slupky konkurenci. Nejen že jsou snadno dostupné, ale vajíčka v nich uvařená získají velmi atraktivní zlatohnědou barvu. Slupkami jsme nešetřili, sbírali jsme je v dostatečném předstihu před Velikonocemi. Na procházkách jsme s dětmi nasbírali lístečky, traviny a sebrané přírodniny jsme zabalili do staré punčochy a vše pevně svázali. Po uvaření vajec jsme punčochu i přírodniny opatrně odstranili. Vejce jsme opláchli ve vodě a krásný lesklý vzhled jsme dosáhli špekem, kterým jsme uvařená vejce potřeli.
Dětem se odpoledne v družině líbilo, a hlavně je barvení vajíček bavilo. Nabarvená vejce si děti odnesly domů.

Za ŠD Blanka Pečená