Vyhlídka Karla IV

Vyhlídka Karla IVNaše odpolední vycházka směřovala k nejstarší stojící karlovarské rozhledně, která byla postavena nad městem v lázeňských lesích již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy Rozhledna tehdy nesla jméno Vyhlídka císaře Františka Josefa. Rozhledna plnila rovněž funkci altánu a hned po svém otevření se dočkala velkého zájmu návštěvníků z řad lázeňských hostů.

Z prvního ochozu rozhledny byly při různých oslavách odpalovány ohňostroje. V době po první světové válce byla rozhledna přejmenována na Josefovu vyhlídku a od doby po druhé světové válce se nazývá Vyhlídka Karla IV. V roce 2001 prošla tato jedinečná stavba celkovou rekonstrukcí. S dětmi jsme vyšli točité schodiště, které mělo 88 schodů a pak se kochali nádhernou barevnou podzimní scenérii lázeňských lesů. Z jedné strany byla k vidění kolonáda s centrem města, z druhé zase obec Březová, tenisové kurty karlovarského Gejzír parku a bazén s novou zástavbou rodinných domů. Dětem se vyhlídka moc líbila, děvčata si představovala, že jsou princezny uvězněné ve věži, kluci by zase rádi dobili hrad. Byla to dobrodružná vycházka s kouskem historie a dobrým tipem na výlet s rodiči.
Za ŠD zpracovala: H. Kořánová, DiS.