Filmové představení – „Když draka bolí hlava“

V neděli 28. 10. 2018 jsme si zpestřili sváteční den návštěvou filmového představení v kině Drahomíra. „Když draka bolí hlava“ je film, který byl natočen k příležitosti 100 výročí založení Československého státu.
Ponořili jsme se do vyprávění draka Čmoudíka knihy autorů Petra Šišky a Dušana Rapoše, která symbolicky spojuje české a slovenské čtenáře.

Barborka s Tomíkem tráví prázdniny u babičky a dědy v kovárně pod Dračí skálou, kde pracuje i netradiční pomocník dvouhlavý dráček Čmoudík. Jednou, když se děti chystají přespat v jeskyni společně s dráčkem, objeví na zdi jeskyně starou mapu a Čmoudík, jehož jedna hlava mluví česky a druhá slovensky, začíná vyprávět napínavý příběh o vzniku království Draka, velké lásce princezny Adélky a prince Janka, o letité kletbě a strašlivém Drakovi, o zlém skřítkovi Blivajzovi, ale i o tajemství Pomněnkové louky, ztraceném dračím vejci a párku klokanů. „Díky draku Čmoudíkovi přechází čeština plynule do slovenštiny a naopak. A tak jsme si uvědomili historickou sounáležitost obou slovanských jazyků a zjistili, jak blízko a přitom daleko mají k sobě dva národy někdejšího Československa, jehož vznik si právě dnes připomínáme.
Vedoucí AC: Mgr. L. Kroupová a Mgr. Z. Marková.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.