Vřídlo zřídlo

Čtyři třídy z Vančurovky se 27. února zúčastnily divadelního představení v Husovce. Čtyři herci sehráli příběh souboje dobra se zlem. Prolog představil sázku personifikovaného mladšího a optimistického dobra se starším poťouchlým zlem, které bylo přesvědčené o svém vítězství. Předmětem jejich sázky byl šprt, klaďas Honza. Zlo se ho pokusilo úplně zničit, rozložit a svést z vybrané cesty.

Na začátku příběhu se Honza učil a tvrdil, že právě vzdělání ho vyveze pomyslným výtahem vysoko k úspěchu a spokojenému životu. Zlo nasadilo pro své vítězství všechny zbraně a přizvalo si pomocníky, např. Kaliče z Haliče, co má špatné rodiče. Zlu se podařilo Honzu proměnit v trosku. Když už hrozilo, že skončí jako bezdomovec na ulici, byl nemocný a špinavý a nikdo o něj nestál, došlo ve hře k ostrému obratu. Honza se vzepřel silám zla a zachránil se. Opět na sobě začal pracovat.
Během hry byla čtena statistika, kolik dětí má zkušenosti s lákadly v podobě cigaret, alkoholu, marihuany. Hra cílila na to, aby diváci přemýšleli o vlastním životě a hodnotovém žebříčku.
Herce doplnili ostře osvícení maňásci. Představovali poťouchlíky, kteří lákali k prostopášnému způsobu života, podsouvali Honzovi špatnou volbu. Měli být proto dobře vidět.
Na scénu na zavěšenou textilii promítali obecné ukázky o nesmyslnosti válek. Záběry mapovaly lidské dějiny od dávných počátků lidské civilizace. Promítání poučilo žáky i o přírodních silách. Uvolněný oxid uhličitý sytí podzemní vody a vyvěrá v podobě karlovarského vřídla. I vřídlo v historii zlobilo. Napáchalo škody na majetku ve svém okolí. Myšlenka „každý si někdy zazlobí“, ale musí vědět, kde to má hranice, mířila opět k divákům.
A jaké jsou reakce publika z Vančurovky? Polovina osmáků by hru přenechala mladším spolužákům. Ocenili ale servis v podobě přistaveného autobusu a kvitovali akci mimo budovu školy. Žáci PrŠ příběhu nerozuměli, ale hlavní myšlenku pochopili. Souboj dobra a zla bez vítěze, také návod, jak by se k sobě měli lidé chovat.

Otázky k představení:

1. Co provedlo karlovarské vřídlo?
2. Co promítali na textilní dekoraci za věšenou pod stropem?
3. Jak se jmenoval „klaďas“ a „šprt“?
4. Koho představovali maňásci?
5. Co všechno se stalo hlavnímu hrdinovi, než se vzpamatoval?
6. O co se vsadili dobro se zlem?
7. Co spolu hráli dobro se zlem?
8. Jak dopadl hlavní hrdina příběhu?
9. Vyjmenuj dekorace a kulisy.
10. Jak dlouhé bylo představení?
11. Kolik herců ho hrálo?
12. Nakresli jednoho maňáska.
Otázky k představení:
1. Co provedlo karlovarské vřídlo?
2. Co promítali na textilní dekoraci za věšenou pod stropem?
3. Jak se jmenoval „klaďas“ a „šprt“?
4. Koho představovali maňásci?
5. Co všechno se stalo hlavnímu hrdinovi, než se vzpamatoval?
6. O co se vsadili dobro se zlem?
7. Co spolu hráli dobro se zlem?
8. Jak dopadl hlavní hrdina příběhu?
9. Vyjmenuj dekorace a kulisy.
10. Jak dlouhé bylo představení?
11. Kolik herců ho hrálo?
12. Nakresli jednoho maňáska.