Chceme čisté město

Chceme čisté městoV rámci kampaně „DEN ZEMĚ“ se dne 22. dubna 2014 děti a žáci naší školy zúčastnili akce „Chceme čisté město.“ Kampaň probíhala pod záštitou Karlovarského kraje. Šlo o úklid veřejných prostranství, turistických cestiček, pěšinek… Všichni, děti a žáci se svými pedagogy, se vyzbrojeni rukavicemi a igelitovými pytli přesunuly na předem určené místo, kde je čekala nejen práce, ale také překvapení.

Nejmladší děti (PT A a PT B) a mladší žáci (I. A, II. A, II. B a III. A) se vypravili čistit cestu a stezku směrem k farmě Kozodoj. Před „čistící“ cestou byli poučeni o tom, co mají sbírat, kam co dávat apod. S chutí se rozběhli a snaha o čisté prostředí byla za nimi vidět. Odpad, který do přírody nepatří, mizel v pytlích a zůstávaly čisté plochy. Jen, aby tomu tak bylo i pořád. A po práci trochu zábavy. Ta na ně čekala na ekofarmě Kozodoj. Paní Štyndlová pro ně připravila zajímavý program. Prohlédli a vyslechli si povídání o zdejších zvířátkách. V hlavičkách jim utkvěly opravdu zajímavé poznatky. Např., jméno  krocana - Karel V., že lama plive až do dálky 7m, husička, která vyseděla a stará se o kuřátka, koníci na pastvinách… Velmi zaujalo prasátko Piškot, které za nimi chodilo jako pejsek a snědlo, na co přišlo. Také podle toho vypadalo, kulaťoučké a valící se. Po návštěvě u zvířátek přišlo trochu sportování - skákání v pytlích, přechod přes kládu, hod podkovou. Na konec je čekalo překvapení. Sladká odměna a drobné předměty. Starší žáci (IV. A a V. A) a nejstarší žáci (PrŠ) se vydali tuhnickým lesem směrem k reálu sv. Linhart. Cestou si všímali všeho, co v lese zanechal člověk, a do přinesených pytlů všechny odpadky posbírali. Všichni unaveni, ale s dobrým pocitem, dorazili do Lanového centra sv. Linhart. Po krátkém odpočinku a svačině si, kdo chtěl a měl odvahu, vyzkoušel překonat zapeklité lanové překážky ve výšce několika metrů. Po adrenalinovém zážitku si ověřili své znalosti, v ne zrovna jednoduchých testech, které pro ně připravili studenti Obchodní akademie Karlovy Vary. Na jednotlivých stanovištích je potrápili otázkami na téma využití energií a jejich úspor. Některé otázky byly jednodušší, jiné složitější. Poradili si. Něco zvládli sami, něco se svými pedagogy. Vždyť vzájemná pomoc je pěkná a měla by být samozřejmostí. Cestou zpět roztříděný odpad vyhodili do přistavených kontejnerů v Tuhnicích a vrátili se zpět ke škole.

Za všechny napsala: D. Pirstitzová.