O2 Chytrá škola

Od září 2018 jsme pilotní školou Nadace O2, která nás zapojila do programu
O2 Chytrá škola.

 

EU peníze školám

Naše škola se zapojila do projektu
EU peníze školám. Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.plakat maly

Využíváme ICT

Využíváme ICT ve výuceNaše škola se zapojila do projektu
Využíváme ICT ve výuce.

Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.Využíváme ICT ve výuce - text

RPZŠ

   ROZVOJOVÉ PROJEKTY ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Živý kraj

Logo_ZK

Šablony II

Květen - Cesta za řekou Ohří

Cesta za řekou OhříJako voda v řece uplynul už skoro celý školní rok. V něm jsme se v rámci projektu Vzkaz v láhvi letos více seznamovali s naší řekou Ohří, poznávali její okolí, pozorovali jsme ji od podzimu až do jara. Také jsme ji fotili, kreslili komiks na téma pověstí, vyráběli jsme si maskoty – žáby. Zajímalo nás, kudy protéká, jaká města na ní leží, kam po ní můžeme doplout. V tom všem nám pomáhaly paní lektorky z ekofarmy Kozodoj, která je v tomto projektu naším partnerem.

Odměnou za naši snahu byl pro některé žáky výlet do SRN k prameni naší milé Ohře až do města Hohenberg, kde na starodávném hradě nad Ohří sídlí ekocentrum. Ale popořadě. Na cestu jsme se vydali i s našimi kamarády ze Svahové brzy ráno, abychom toho stihli co nejvíce. Po přejezdu hraniční obce Pomezí byl naší první zastávkou pramen řeky Ohře, který se ukrývá mimo hlavní silnici v lese na opravdu krásném místě v přírodní rezervaci Smrčiny. Vlastní pramen se pak nachází v kruhové míse z dvanácti kamenů, do kterých jsou vytesána jména měst, kterými řeka protéká. Původní název řeky zněl Agara (Lososí řeka). Tak ji nazývali již dávní Keltové a v té době tekla údolím dnešní řeky Bíliny. Slované ji později pojmenovali Oharka a zachovala se nám o ní také celá řada pověstí, například o Víle Egerii nebo O Janu Svatošovi.
Když jsme se dost pokochali krásou prameniště Ohře, pokračovala naše cesta na Hohenberg, hrad z 12. století n. l. vybudovaný na kopci nad ní. Ujaly se nás tam dvě milé paní lektorky, které nás provedly zpět v čase až do dob založení hradu a loupeživých rytířů. Společně nás naučily veselou pohybovou hru, kterou určitě využijeme i v hodinách TV a pak už byl čas vydat se ke Karolíninu prameni na břehu Ohře. Ten je ukrytý na břehu řeky pod stříškou altánku a jeho voda patří mezi železité léčivé kyselky. To víte, že jsme ji ochutnali. Řeka v tom místě tvoří přirozenou hranici mezi ČR a SRN. Počasí nám přálo, louka a okolí byly plné přírodnin, tak jsme je využili v soutěži o nejhezčí přírodní obrázek. Zapojili se všichni a výsledek si můžete prohlédnout na fotografiích. Čas uběhl a bylo třeba vydat se zpáteční cestu. Na té nás ještě čekalo město Loket, další z těch, kterými Ohře protéká. V amfiteátru dole pod hradem jsme si užili poslední aktivitu našeho výletu – živé pexeso. Jestli chcete, naučíme vás ho také. Unavení, ale rozveselení a plní zážitků jsme se vraceli zpět do školy. Výlet se vydařil, zjistili jsme o řece Ohři nové informace, viděli a užili si zajímavá místa i aktivity. Řeka, která okouzlila naše předky, učarovala i nám. Někde klidná, rozvážně protékající krajinou, jinde divoká a plná kamení je tu od nepaměti. A tak jako my ji budou mít rádi i další obyvatelé jejích měst. Ohře svou pouť z Bavorska až k nám končí v Litoměřicích. Tam se vlévá do Labe a pokračuje jako jeho součást dále do moře. Až u ní budete sedět, vzpomeňte si třeba na vílu Egerii nebo na pramen Ohře. Anebo víte co? Jeďte se na něj podívat.

Za všechny výletníky napsala A. Zmijová

Copyright © 2013. All Rights Reserved.