O2 Chytrá škola

Od září 2018 jsme pilotní školou Nadace O2, která nás zapojila do programu
O2 Chytrá škola.

 

EU peníze školám

Naše škola se zapojila do projektu
EU peníze školám. Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.plakat maly

Využíváme ICT

Využíváme ICT ve výuceNaše škola se zapojila do projektu
Využíváme ICT ve výuce.

Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.Využíváme ICT ve výuce - text

RPZŠ

   ROZVOJOVÉ PROJEKTY ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Živý kraj

Logo_ZK

Šablony II

Březen - O Sněhurce, rodině Šetrných a plýtvákovi

O Sněhurce, rodině Šetrných a plýtvákoviLetošní Ekohrátky proběhly trochu jinak, než jsme byli zvyklí. Tři skupiny tříd si totiž vyzkoušely připravené scénáře, týkající se třídění a recyklace elektrospotřebičů, využití starého šatstva a neplýtvání potravinami. A šlo jim to opravdu báječně. Naši nejmenší z PTB spolu s prvňáčky a druháky pomáhaly Sněhurce uklidit v chaloupce u sedmi trpaslíků, kteří vůbec nevěděli, jak zacházet třeba s fénem, s rychlovarnou konvicí nebo s žehličkou.

Malí pomocníci však všechno zvládli výborně, tvořili správně dvojice věcí z minulosti a dnes, zahráli si pexeso a v tělocvičně se pořádně rozhýbali při hře na elektrosochy. 
Jejich starší spolužáci ze tříd III, IV. a V. A se seznamovali s rodinou Šetrných. Ti se pustili do jarního úklidu a snažili se zbavit všech nepotřebných věcí. Naši žáci ale vědí, že i použité oblečení, brusle nebo nábytek mohou udělat radost někomu jinému, kdo je potřebuje. Každý z nás je tedy tak trochu z rodiny Šetrných, jen se musíme snažit myslet ekologicky. Výsledkem snažení druhé skupiny tak byla velmi pěkná hra domino, vyrobená z ústřižků starých látek na šití. A pracovní listy plné dobrých nápadů našich žáků na využití starých použitých věcí jsou důkazem, že z nich vyrostou šetrní a přemýšliví lidé. 
Nejstarší žáci z šesté, sedmé, osmé třídy a z PrŠ už měli opravdu těžký úkol. Nejprve se podívali na video o plýtvání a vyhazování potravin. Pak si chvíli povídali o tom, jak se chovají oni sami a jejich rodiny k potravinám, jak je uchovávají, jak nakupují a proč, jestli znají cenu potravin a pojmy jako minimální trvanlivost, doporučená doba spotřeby a tak dále. A pak už samostatně nebo ve dvojicích zkoušeli roztřídit potraviny na trvanlivé, čerstvé nebo vhodné ke zmražení. A divili byste se, jaké výborné nápady na vaření měli se staršími potravinami nebo vařenými surovinami. Je vidět, že mají bohaté zkušenosti. Snad tedy nehrozí, že by se jednou stali „plýtváky“. 
Ekohraní jsme si opět užili. Tak všem zúčastněným díky a příští rok ahoj!

Za všechny ekology zapsala A. Zmijová

 

Copyright © 2013. All Rights Reserved.