Akce EVVO van
Říjen - Putování s velrybou Varybou
Jako každý rok, vyrazily dne 15. září 4. a 5. ročník na společné putování Karlovými Vary s velrybou Varybou. Kdo toto putování nezná, jde v podstatě o procházku po lesích a lázeňském území našeho krásného města. Úkolem je řídit se plánkem cesty, projít správně všechny stanoviště a splnit úkoly, které nám Varyba dává.
Září - Stavíme přístřešky
Se sedmáky jsme si začátkem školního roku udělali vycházku na Kozodoj. Těsně před farmou jsme zakotvili v lesíku a dali si svačinu v přírodě. Po svačině jsme využili okolí a žáci museli najít a pojmenovat pět různých přírodnin, někteří objevili opravdu poklady. Následně se žáci pustili do stavění přístřešků pouze z přírodních materiálů. Rozdělili se do různě velkých skupin a dali se do práce. Každá skupina dle svých představ a schopností vytvořila stavení.
Červen - Lesu zdar!
V červnu jsme se šesťáky navštívili vojenský les u Andělské Hory. Od autobusu jsme se vydali do údolí Štichlova mlýna. Cestou měla naše průvodkyně z Vojenských lesů a statků pro děti připravené různé zábavné aktivity. První aktivita byla ve dvojicích. Jeden z dvojice si zakryl oči a druhý ho vedl ke stromu, který si řádně ohmatal. Poté ho dovedl zpět, odkud vyšli a následně měl původní „slepec“ najít strom, ke kterému byl poslepu doveden. Po této aktivitě jsme pokračovali dále do údolí.
Květen - Vycházka na Bílou skálu
S dětmi z přípravné třídy jsme se 5. května vypravili poznávat okolí naší školy. Děti přišly do školy s nadšením a s batůžky plnými svačinami. Počasí nám přálo, slunce svítilo a dobrá viditelnost slibovala krásnou podívanou na Starou Roli. Po cestě jsme pozorovali koně, brouky, slepýše a poslouchali ptačí zpěv. Děti s úspěchem poznávaly jarní květiny a obdivovaly, jak se příroda zazelenala. Po zdolání kopce přišel údiv. Děti se z Bílé skály rozhlížely po okolí a hledaly cestu, po které jsme přišli.
Duben - Jak jsme si uklidili
Tak nám začalo jaro. Vysvitlo sluníčko a ukázalo nejen svou sílu, ale také nepořádek, který jsme my, lidé, po sobě nechali na ulicích, v parku i kolem školy. A protože nám naše okolí není lhostejné, zapojili se naši žáci i děti se svými pedagogy už podruhé do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Objednané rukavice i pytle dorazily včas, třídy si zapsaly, kudy povede jejich trasa a 3. 4. akce vypukla.
Březen - Ekohráči v akci
Víte, jak si v naší škole ekohrajeme? To se sejdou děti a žáci PTA, S5 a 1. stupně, jejich paní učitelky i paní asistentky a společně celé dopoledne plní nejrůznější úkoly. Vyrábí, soutěží, cvičí, a hlavně – učí se myslet a chovat ekologicky. Naše letošní Ekohrátky proběhly 20. 2. a jako vždy jsme si je užili. Čekalo nás pět stanovišť a záludných úkolů, ale to pro naše žáky ani nejmladší děti nebyl problém. Tak třeba na interaktivní tabuli v aplikaci Záchranný kruh všechny bavilo řešení různých nebezpečných situací.
Únor - Exkurze do vodáren Karlovy Vary
V rámci získání ucelených informací týkajících se správného nakládání a likvidace odpadů, se žáci obou tříd Provozních služeb vydali na exkurzi do čistírny odpadních vod firmy Vodakva, vodárny a kanalizace Karlovy Vary. Dozvěděli jsme se například, jak vážné problémy způsobují v kanalizaci a během samotného čistícího procesu tuky a oleje.Také chemické látky a koncentrované čistící prostředky mohou provoz čistírny notně zkomplikovat, protože mají výrazný negativní vliv na biologické procesy čištění odpadních vod.
Leden - Tříkrálová sbírka K+M+B 2023
Jako v předchozích letech, tak i letos hned první den po ukončení vánočních prázdnin 3. 1. 2023, jsme se vydali, žáci 1. a 3. ročníku, k budově Magistrátu města Karlovy Vary, odkud jsme společně vyšli k hlavní poště. Zde byla za zpěvu vánočních písní, proslovu plzeňského biskupa msgre. F. Radkovského a představitelů kraje a města slavnostně zahájena Tříkrálová sbírka, kterou v našem městě organizuje Farní charita Karlovy Vary.
Prosinec - Zdobení stromečků
Nastal předvánoční čas, čas adventní. Na toto období se všichni moc těšíme. Nazdobený domov, škola, město. Ke zdobení města, konkrétně lázeňské časti, jsme přispěli i my. Ptáte se kde? V adventním čase jsme oblékli do vánočního šatu jeden ze stromečků na Mlýnské kolonádě. 9. 12. jsme se vypravili, my prvňáčci, do města. Měli jsme štěstí. Svezli jsme se vánočním autobusem, což přispělo i k tak vánoční atmosféře. Dojeli jsme k Imperiálu a odtud jsme sešli do města.
Listopad - Láhev pluje do světa
Tak jsme to zvládli. Poslali jsme naši společnou česko - německou láhev po roce pilné práce do světa. Ale pěkně popořádku. Celý rok jsme my i kamarádi z Německa pracovali na společném projektu “Vzkaz v láhvi”, který se týkal řeky Ohře. Hráli jsme hry v tělocvičně, psali jsme našim kamarádům do Německa vzkaz, kreslili jsme obrázky měst, kudy jedna z našich nejdůležitějších řek protéká.
Říjen - Malý chovatel ve třídě S5
V naší třídě máme šest žáčků. V rámci environmentální výchovy a výuky věcného učení, se učíme i o zvířátkách, péči o ně a další rozvoj poznávání k všeobecnému rozhledu dítěte. Abychom využili naše znalosti a naučili se o živá tvoření starat, pořídili jsme si do třídy nové zvířecí kamarády. Strašilku Fionu, africké šneky Frenkyho, Ferdu a také zlatého křečka Fíďu. O všechna zvířátka se žáci pečlivě starají, učí se krmení, výměně podestýlky a celkové péči o tyto tvory.
Září - Zvířecí den
Dne 13.09. proběhl na naší škole Zvířecí den. Pozvání přijal pan Petr Joo, který se profesionálně věnuje vábení zvěře. Pomocí videí ukazoval hlasy divoké zvěře, které následně pomocí vábniček předváděl. S sebou přivezl také různé druhy paroží, které si žáci mohl potěžkat a osahat. Dále naší školu navštívil pan Pavel Wolf, včelař z Kyselky. Žáci mohli zblízka vidět včelí úl s plástvemi. Dozvěděli se, jak se včely rozmnožují, jaká je hierarchie ve včelím úlu.
Červen - Máme rádi zvířata
V letošním školním roce jsme navázali na tradici školních fotosoutěží další pěkným tématem. Ta letošní se jmenovala „Máme rádi zvířata“ a přihlásilo se do ní se svými více než čtyřiceti fotografiemi dvacet šest našich mladších i starších žáků. Hlasování o tři nejpovedenější fotky se ujal celý pedagogický sbor a všichni ostatní dospěláci naší školy. A nebylo jim co závidět. Vybrat ze všech úžasných fotek jen tři nej bylo opravdu těžké. Ukázalo se, že skoro každý má doma nějaký krásný zvířecí model, ať už opeřený, mokrý či chlupatý.
Květen - Cesta za řekou Ohří
Jako voda v řece uplynul už skoro celý školní rok. V něm jsme se v rámci projektu Vzkaz v láhvi letos více seznamovali s naší řekou Ohří, poznávali její okolí, pozorovali jsme ji od podzimu až do jara. Také jsme ji fotili, kreslili komiks na téma pověstí, vyráběli jsme si maskoty – žáby. Zajímalo nás, kudy protéká, jaká města na ní leží, kam po ní můžeme doplout. V tom všem nám pomáhaly paní lektorky z ekofarmy Kozodoj, která je v tomto projektu naším partnerem.
Duben - Druháci v dubnu
V pátek 1. dubna nám ukázala paní učitelka fotku místa, které jsme v rámci akce „Ukliďme Česko“ uklidili. Byl tam zase velký nepořádek a nebyl to žádný veselý apríl. Byla to smutná pravda. Můžete se na fotku podívat také. A tak jsme se rozhodli, že hned v pondělí půjdeme ke garážím uklidit znovu. Naplnili jsme nepořádkem dva velké pytle. Také v dubnu za námi přiletělo divadlo Letadlo s pohádkou o jaru.
Březen - Ukliďme Česko!
V letošním školním roce jsme se rozhodli po dlouhé době udělat změnu a zapojili jsme
se jako škola do celostátní akce Ukliďme Česko. Naši žáci pomáhali přírodě i v minulých letech, neváhali tedy ani letos a svou pomoc přírodě i lidem brali opět jako samozřejmost. Do úklidu se přihlásily všechny třídy naší školy, zbývalo tedy jen nás zaregistrovat na oficiálních stránkách akce. Po tomto přihlášení jsme zdarma dostali rukavice i pytle na odpad, takže pak jen zbývalo doufat v pěkné počasí.
Únor - Vzkaz v láhvi
Na konci loňského školního roku se naše škola zapojila do nového projektu „Vzkaz v láhvi“. Týká se řeky Ohře a života v ní i v jejím okolí. Je to řeka hluboká, klidná i divoká a protéká nejen naším krajem, ale také sousedním Německem. A právě s našimi německými kamarády na projektu spolupracujeme. Řeka Ohře pramení právě u nich, ale dlouhý úsek jejího toku protéká i mnoha našimi českými městy.
Leden - Svět ohně
Třeťáci z Vančurovky a Svahovky se 12. ledna vydali do Světa záchranářů v Karlových Varech, aby zde objevovali zajímavý, ale také nebezpečný Svět ohně. Hned po příchodu nás přivítala čtveřice hasičů, kteří se nám po celou dobu programu věnovali. Rozdělili jsme se do dvou skupin po třídách a vydali jsme se objevovat. Co? Přece oheň, který nám slouží, ale také pro nás může být velmi nebezpečný.
Prosinec - Šesťáci doplavali
V průběhu prvního čtvrtletí chodili šesťáci na hodiny plavání. Na druhém stupni se sice již na plavání nechodí, ale protože naši žáci v loňském školním roce kvůli corona viru nestihli vše odplavat, chodili jsme i teď. Žáci se tak po prázdninách vrátili do známého prostředí bazénu a rychle si i vzpomněli, co se již naučili. Po rozdělení do skupin na první lekci mohli začít s výcvikem. Během hodin plavání se tak učili splývat s deskou i bez desky, dýchat do vody, zahráli si také vodní pólo. Dokonce kutáleli sudy do vody a poté zkoušeli šipku.
Listopad - Farma Kozodoj
Tak už jsme se konečně dočkali. Po delší coronavirové odmlce jsme se 2. listopadu vydali na Farmu Kozodoj. Již jsme se těšili, co pěkného a zajímavého nás tam čeká. Původně nás měl provázet program „Vzkaz z lahve“, se sestrojováním vodních mlýnků, ale protože nám počasí moc nepřálo, nastala změna programu. Ale nám to vůbec nevadilo. Hned se dozvíte proč. Místo mlýnků proběhla hipoterapie. Co že to je? Hipoterapie je obor hiporehabilitace, fyzioterapeutická metoda využívající jako pomůcku speciálně připraveného koně.
Říjen - Staráme se o zvířátka v Minizoo
Že je Minizoo ve Staré Roli, ví už snad každý. Určitě ji také alespoň jednou navštívil, stejně jako my. Jenže tentokrát proběhla naše návštěva úplně jinak. Naši šesťáci se totiž museli o zvířata postarat. První zastávka byla u ryb, tam jsme si stanovili plán. Druhá u plazů, kde jsme měli mimo jiné možnost pohladit si užovku červenou. Další zastávkou byli hlodavci. Tady jsme už měli přichystané klece, které bylo potřeba vyčistit. Seznámili jsme se tak s tím, jak hlodavci vůbec žijí, čím se živí a jestli jsou nebezpeční. Žáci měli možnost pohladit si křečky, morčata, myši, potkany nebo třeba činčily.
Září - Opět s velrybou Varybou na cestách
V pondělí 6. 9. 2021 se čtvrťáci společně s páťáky tradičně vydali na putování s velrybou Varybou. Toto putování má za úkol lépe poznat Karlovy Vary, v nichž většina bydlí či se narodila. I když zde někteří žijí mnoho let, stále je co poznávat, a navíc se dozví mnoho zajímavých informací o Karlových Varech, významných osobnostech, které Karlovy Vary navštívili a mnoho z těchto osobností si toto město oblíbily, jako například Goethe.
Červen - Naučná stezka “Děti dětem”
Dne 24. června jsme se vydali do Nejdku, na stezku “Děti dětem”. Ke stezce je vytvořený pracovní list, který slouží jako průvodce celou stezkou. Samotná stezka vede nádherným lesem nad obcí Nejdek, je označena pomocí jednotlivých cedulí, kde nalezneme mnoho zajímavých informací a úkolů. Tuto stezku tvořily děti z Nejdku. Po zvládnutí stezky obdrží děti malý dáreček na památku.
Květen - Fotosoutěž „Hmyzáci mezi námi“
V letošním školním roce po delší době opět proběhla fotosoutěž, tentokrát na téma Hmyzáci mezi námi. Toto téma se nejprve zdálo nesplnitelné, protože letošní dlouhá zima a studené jaro hmyzu zrovna nepřálo. Ale sotva vykoukly první sluneční paprsky, pustili se mnozí žáci i jejich rodiče do pilné práce a fotek rychle přibývalo. Nakonec se jich sešlo, věřte – nevěřte, rovných čtyřicet od dvaceti šesti fotografů a fotografek. A jedna je hezčí než druhá.
Duben - Duben v PT B
Jaro, jaro, přijdi už k nám,
počasí hezké přivolej nám.
Těšíme se na teplíčko,
hřej nám naše sluníčko.
Po distanční výuce, která probíhala až do 9. dubna, jsme se všichni těšili do školy. Každý den jsme se těšili z jarních výrobků, u kterých jsme si procvičili stříhání, skládání a lepení papíru.
Březen - Zdravé dobroty ve IV. A
A máme tady skoro jaro. Venku se dříve rozednívá, příroda se probouzí a my můžeme chodit na dlouhé procházky. A abychom měli všichni dostatek energie, měli bychom dobře a zdravě jíst. Co je pro naše tělo dobré a co ne, to asi víme. Dostatek ovoce, zeleniny, zdravých tekutin, málo sladkostí a hodně pohybu – to je jasné. Teď, když trávíme mnoho času na počítači je životospráva obzvlášť důležitá. Naši čtvrťáci dostali minulý týden v rámci Pracovní výchovy za úkol připravit si zdravou svačinu, a to opravdu samostatně, bez pomoci. Zhostili se toho úkolu velmi dobře a obstáli se ctí.
Únor - Vyrábíme svíčky (9. ročník)
Učitelé 2. stupně naší školy dali jednoho dne hlavy dohromady a domluvili se na tom, že spolu začnou více spolupracovat. Propojovat totiž poznatky napříč předměty je nejen mnohem efektivnější, ale i zábavnější. A to jak pro žáky, tak pro samotné pedagogy.
Projektová výuka se u nás zabydluje čím dál tím víc a myslím, že se jí u nás daří. V posledním lednovém týdnu jsme například s žáky 9. ročníku vyráběli v rámci předmětu pracovní výchova svíčky.
Leden - Leden 21 v PTB
Sněhuláčku, sněhuláčku,
půjdeš s námi na zahrádku.
Budeme si spolu hrát,
stavět i se koulovat.
Přišel víkend, nasněžilo,
pak už jenom pěkně bylo.
Sníh se třpytí, slunce svítí,
ach ta pěkná krajina,
přikryla ji bílá peřina.
Prosinec - Lovci bakterií
Poslední návod, poslední úkol s názvem „ Je načase podívat se na čas “ máme úspěšně za sebou. Úkol byl pro šikovné ruce, ale hlavní bylo, aby měly děti z výsledku dobrý pocit. A samozřejmě si díky němu vštípily, jak dlouho by si měly mydlit a mýt ruce. O čem to bylo tentokrát? Mýt si ruce aspoň 30 vteřin, to je věda. Proto si děti vyrobily vědecky přesné přesýpací hodiny, které jim vždycky řeknou, jak dlouho ještě řádit mýdlem po prstech. Stačila trocha krupice, dvě plastové lahve, tavná pistole, izolepa a chuť tvořit.
Listopad - Prvňáci pozorovali, co se děje u krmítka
Prvňáci se učí v přírodovědě o podzimu. Povídali si také o tom, co dělají ptáci na podzim. Stěhovaví ptáci jako například vlaštovka, jiřička, špaček, kukačka a čáp se živí živočichy a hmyzem, které přes zimu v našich podmínkách nenajdou. A tak odlétají do teplých krajin, kde si potravu seženou. Na jaře se k nám zase vracejí. Stálí ptáci se živí přes zimu semeny a plody a také zobou potravu z krmítek, a proto zimu u nás přečkají. Na jaře mají zase dostatek potravy volně v přírodě.
Číst dál: Listopad - Prvňáci pozorovali, co se děje u krmítka
Říjen - Pracovití deváťáci
Poslední teplé slunečné dny na začátku podzimu jsme využili k práci na čerstvém vzduchu a spojili tak příjemné s užitečným. Už od prvního stupně se žáci učí využívat efektivně a bezpečně různé pracovní náčiní, pečovat o školní pozemek, poznávat změny v přírodě v důsledku změn ročních období. Ani na druhém stupni tomu není jinak. Deváťáci jsou v tomto ohledu již tedy téměř profesionálové.
Holky i kluci se chopili hrábí, motyček, košťat i lopat a já jsem nestačila zírat, jak velký pokrok za těch 9 let učinili.
Září - Plavecký výcvik
V září III.A zahájila plavecký výcvik. Každou středu se tak žáci vypraví do bazénu, kde se seznamují se základy plavání.
Učí se ležet na vodě, správně dýchat a postupně tyto schopnosti prohlubují. Pod vedením zkušených instruktorů je pro děti výuka zábavná a pestrá. Na závěr si pak všichni společně užívají dovádění ve vodě.
Jsme rádi, že se naši žáci mohou plaveckého výcviku účastnit.
Jitka Štumpová
Únor - Den s lesní pedagogikou
První pololetí školního roku pomalu končilo, a tak jsme si řekli, že bychom si všichni zasloužili odměnu za pilnou práci a vynaložené úsilí. Poslední lednová středa proto patřila návštěvě ze Střední lesnické školy ze Žlutic. Její paní ředitelka Ing. Bc. Radka Stolariková spolu s kolegyní a čtyřmi studenty přijeli do naší školy v doprovodu dvou psích slečen loveckých plemen a věnovali nám svůj čas, abychom se dozvěděli co nejvíce o zimním lese, chovu loveckých psů, lesní zvěři i práci myslivců, kteří o les pečují.
Leden - Výlet vláčkem za zvířátky
Když se blíží krušné doby,
je čas myslet na zásoby,
kdo má tlapky dozadu,
stráví zimu o hladu.
Výlet vláčkem ze Staré Role do Doubí. Děti z PTA a PTB na kraji lesa našly krmelec a naplnily ho kaštany, které si na podzim nasbírali.
Prosinec - Rodinný výlet
V sobotu se uskutečnil plánovaný rodinný výlet. Rodinný byl proto, že se ho mohli také zúčastnit kromě dětí, také jejich rodinní příslušníci.
Část našich výletníků přijela vlakem už ze Staré Role. Ostatní se sešli až na dolním nádraží v Karlových Varech a pak celá výprava vyrazila vlakem směr Doubí.
Z Doubí se všichni vydali pěšky lesem ke svatému Linhartu. Cestou bylo možné pozorovat krásy lázeňských lesů a i přicházející zimu, která o sobě dala vědět velkými sněhovými vločkami.
Listopad - Měsíc listopad v PTB
Přípravná třída PT B se připravuje na vánoční besídku pro rodiče. Děti krásně samostatně pracovaly na vánoční výzdobě, kterou si můžete prohlédnout v prostoru u naší třídy. Těšíme se na vánoční čas,
který je před námi. V měsíci listopadu jsme se zúčastnili zábavného programu Honzy Krejčíka v Lidovém domě ve Staré Roli. Děti se moc pobavily a program se jim moc líbil.
Říjen - Zdravé dopoledne...
„Ovoce a zeleninu všichni rádi máme,
když je dobře připravená, tak ji ochutnáme.
Mrkev, řepu, salát, jsme si mohli dát,
avšak ale nejlepší byl čerstvoučký špenát…“
Květen - Beseda s Greenpeace o životním prostředí
Na naší školu v měsíci květnu zavítaly zástupkyně z organizace Greenpeace. Povídaly si s dětmi o ochraně životního prostředí, ukázaly jim jak zpracovávat a využít plasty a některé obaly od potravin. Vysvětlily jim proč se naučit třídit odpad a jak hospodařit s potravinami.
Březen - Den pro jedno století
To byla před lety sláva, když se narodila naše republika. Uteklo to jako voda a v loňském roce jsme slavili už první století. A protože takové velké číslo je důvodem k oslavě, pozvali jsme si do školy naše velké kamarády z Obchodní Akademie, abychom naší republice dodatečně poblahopřáli. Celý den tak naši nejmenší z PTB, žáčci S5 a žáci prvního stupně společně s velkými spolužáky z Obchodní Akademie soutěžili, sportovali, tvořili a plnili nejrůznější zapeklité úkoly.
Únor - Ekologická třída IV. A
Začátkem února si naši čtvrťáci v jedné z hodin přírodovědy povídali o naší planetě Zemi, o důležitosti její ochrany a také o možnostech nás lidí přírodě (a tím vlastně sami sobě), pomáhat. Všichni u nás ve škole pracujeme na třídění odpadů, snažíme se po sobě uklízet, zbytečně nesvítit a šetřit vodou, učíme se o ochraně přírody. Ale víme vůbec, co všechno to znamená? Jak dlouho například zůstávají některé výrobky lidí ležet v přírodě, kam je mnozí z nás odhazují?
Leden - Sběr víček pro Nikolase
Jménem žákovského parlamentu bych chtěla poděkovat vám všem, kteří jste se aktivně účastnili sběru víček pro charitativní účely. Je báječné, že máme mezi sebou opravdu hodně žáků, kterým není osud druhých lidí lhostejný.
Víčka v počtu 6ti pytlů byla odeslána Nikolasovi. (Od původního záměru poslat je malé Rebece s nemocí motýlích křídel jsme museli ustoupit, jelikož její rodina přestala komunikovat.)
Prosinec - Páťáci a Vánoce
V prosinci se již nemohly páťáci dočkat, až budou Vánoce a každým dnem byli stále netrpělivější. Začalo to adventem, kdy jsme si každé ráno pustili na ČT:D adventní kalendář, kde jsme si pustili píseň dne a tradičník, který nám vždy osvětlil nějakou tradici, její význam.
Listopad 2018 - Týden vědy a techniky
V polovině listopadu žáci 2. stupně zavítali do Krajské knihovny v Karlových Varech. Tam aktuálně probíhal Týden vědy a techniky, jeden z největších vědeckých festivalů ČR. Nejen že jsme si všichni mohli v praxi vyzkoušet různé zákonitosti a osobně si ověřit různé fyzikální vlastnosti v praxi. Zúčastnili jsme se také přednášky Úžasného divadla fyziky Všechny barvy duhy.
Říjen 2018 - Tourfilm 2018
5. – 6. října se v Karlových Varech konal 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu Tourfilm. Při této příležitosti k nám do školy jeden den zavítal pan Marek Hýža, který 4. – 7. ročník provedl světem cestovatelů, horolezců, vodáků, potápěčů. Mohli jsme porovnat vybavení a podmínky těchto lidí kdysi a dnes, žasli jsme nad odhodláním, bez kterého by si tito sportovci nemohli splnit své sny. Vyprávění bylo poutavé díky napínavým příběhům i díky krásným fotografiím z cest.
Září 2018 - Varyba II.A, III.A.
Putování s Varybou. Co že to je? Společně objevujeme zajímavá místa našeho města. Myslíte si, že znáte dobře své město? My si myslíme, že ne. Abychom na poznávání měli dostatek, rozdělili jsme si trasu na dvě části. Začátkem září a října jsme navštívili místa, kde jsme nikdy nebyli. A vy možná také ne. Tak se vydáme na cestu. Putování jsme začali ve Smetanových sadech u Lázní V nebo také u Alžbětiných lázní. Jméno dostaly podle manželky císaře Františka Josefa I., které říkali Sissi. Pak jsme přešli ulici a stáli jsme u sochy sv. Jana Nepomuckého. Byl to kněz a v ruce drží kněžskou čepici biret.
Červen - Bečovský zámek a podzámčí
Nastalo léto, čas výletů a poznávání nových míst. Také páťáci se rozhodli vyrazit ze školních lavic do světa. A nebylo to ani daleko, jen pár kilometrů vlakem do města se vzácným pokladem. Nevěříte? Tak si představte, že máte poklad a nevíte o něm. Ale někdo jiný ano a moc poklad chce, dokonce tolik, že vám za něj zaplatí hodně peněz. Jen nechce říci, co vlastně hledá za poklad. Taky byste byli zvědaví, viďte? V bečovském zámku takovou velkou vzácnost mají a je to opravdu věc stará tak, že si to ani neumíte představit.
Duben - REcyklaceSURovin – exkurze
V pátek 20. 4. 2018 naše třída VIII.A zavítala na exkurzi do míst, kam se sváží všechen odpad a následně se třídí. RESUR je společnost, která třídí a recykluje odpadové suroviny. Sídlí v Karlových Varech Otovicích. Na zastávce nás vyzvedl jeden ze zaměstnanců této firmy a zkratkou od zastávky autobusu dovedl do míst, která jen tak někdo nenavštíví. V ohraničeném prostoru jsme byli obklopeni různými kontejnery, velkými i malými různých barev, které velmi dobře známe, neboť každý z nás se určitě snaží třídit odpad.
Březen - O Sněhurce, rodině Šetrných a plýtvákovi
Letošní Ekohrátky proběhly trochu jinak, než jsme byli zvyklí. Tři skupiny tříd si totiž vyzkoušely připravené scénáře, týkající se třídění a recyklace elektrospotřebičů, využití starého šatstva a neplýtvání potravinami. A šlo jim to opravdu báječně. Naši nejmenší z PTB spolu s prvňáčky a druháky pomáhaly Sněhurce uklidit v chaloupce u sedmi trpaslíků, kteří vůbec nevěděli, jak zacházet třeba s fénem, s rychlovarnou konvicí nebo s žehličkou.
Únor - Prvňáci se učí o lidském těle
S žáky první třídy jsme probírali lidské tělo. Nejprve jsme malovali jen hlavu, jako portrét kamaráda. Později jsme se pustili do celého lidského těla. Vybrali jsme pro děti zábavnější a tvořivější verzi práce ve skupinkách. Pracovali jsme na velký formát. Lidské tělo, tedy celou postavu jsme malovali na zadní stranu starých velkých plakátů.
Leden - Srdce s láskou darované
pro Janu Solařovou a malé pacienty
z dětské léčebny Mánes v Karlových Varech
Třída V.A se přihlásila do projektu „Srdce s láskou darované“ letos již po druhé.
Chtěli bychom tímto výtvorem udělat radost báječné ženě Janě Solařové, mamince našeho spolužáka Dannyho a malým pacientům z dětské léčebny Mánes v Karlových Varech.
Prosinec - Soutěž odpady a recyklace
Ve středu 29. 11. 2017 vyrazili naši sedmáci do Ostrova soutěžit na téma „Odpady a recyklace to je naše inspirace“. Klání se zúčastnilo 5 základních škol (Ostrov, Toužim, Bochov, Svahová Karlovy Vary a Vančurova Karlovy Vary). Za naši školu byli vysláni 3 žáci: Kristýna Strejcová, Petr Podhorský a Aleš Körber. Museli zdolat 4 disciplíny: samostatný test, týmovou práci, třídění odpadů házením do panáka a moc pěkné, leč zvláštní člověče, nezlob se.