Projekt „VŠUDE MÁM KAMARÁDA“ v ZŠ a SŠ Karlovy Vary…

Projekt „VŠUDE MÁM KAMARÁDA“ v ZŠ a SŠ Karlovy Vary…Tento projekt je realizován již devátý rok ve jmenované škole. S projektem jsem začala, když jsem již prvním rokem pracovala v ZŠ jako učitelka. Jsem rodačka z Popradu, to je z oblasti pod Vysokými Tatrami – nejkrásnější části Slovenska. S paní zástupkyní Evou Bednárovou spolupracujeme aktivně a pravidelně. Každým rokem se střídají žáci a učitelé ZŠ Komenského v Popradu a ZŠ a SŠ v Karlových Varech . Obě skupiny mají bohatý program a odcházejí z míst plni zážitků a vzpomínek.

I letos jsem vybrala 10 žáků z naší školy víceméně za výborný prospěch a chování a vycestovala jsem s N. Němcovou do Vysokých Tater. Cesta je to dlouhá a náročná, ale stojí za ty zážitky. Dne 12. 6. 2017 odpoledne nás na železniční stanici v Popradu čekali zástupci ZŠ Komenského, kteří nás ubytovali a po celý čas se o nás starali. Po večeři jsme se vydali do centra města Poprad, o kterém jsem dětem vyprávěla. Druhý den nás žáci ZŠ přivítali kulturním programem, zpěvem a tancem z oblasti folklóru, který je tak typický pro Slovensko. Nádherný zpěv nám dosud zní v uších a zároveň i úvodní proslov. Žáci se podívali i do tříd a slyšeli slovenštinu, jazyk tak libozvučný. Na dopravním hřišti si zajezdili na koloběžkách a kolech. Odpoledne jsme navštívili Važeckou jeskyni. Byla nádherná. Ve středu byl pro nás připraven celodenní výlet do Čierneho Balogu a Vydrovky, kde jsme jeli historickým vláčkem a pak procházka lesem, v rámci naučné cesty Stromy a příroda… Odpoledne žáci plnili úkoly - a to řezání dřeva, oblékání do lidového kroje, házení polenem a zatloukání hřebíků do dřeva. Všem se to moc líbilo. K. Strejcová získala 3 medaile a mnozí další byli též úspěšní. Byl to úžasný a sluncem zalitý den. Ve čtvrtek byly na programu Vysoké Tatry. Navštívili jsme Štrbské Pleso, skokanské můstky, jezero, pak jsme se zastavili ve Starém Smokovci a pozemní lanovkou jsme se vyvezli do nadmořské výšky 1247 m na Hrebienok. Byl to nádherný pohled do útrob Tater i na celé okolí, protože byl slunečný den. Žákům se to moc líbilo. Navštívili jsme Bilíkovou chatu a většina žáků si pochutnala na slovenských haluškách s bryndzou. Večer jsme si popovídali se slovenskými učiteli a nakoupili dárečky pro své nejbližší. Všem se pobyt pod Vysokými Tatrami moc líbil, žáci jsou plni dojmů, zážitků a úžasných vzpomínek, protože všichni byli na Slovensku poprvé. Vysoké Tatry jim utkvěly v paměti na hodně dlouho.
Děkujeme našim hostitelům v Poradu a přejeme všem krásné prázdniny plné slunce a
dobré nálady.

V Karlových Varech dne 17. 6. 2017 Zapsala: PaedDr. M. Vernarčíková