O2 Chytrá škola

Od září 2018 jsme pilotní školou Nadace O2, která nás zapojila do programu
O2 Chytrá škola.

 

EU peníze školám

Naše škola se zapojila do projektu
EU peníze školám. Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.plakat maly

Využíváme ICT

Využíváme ICT ve výuceNaše škola se zapojila do projektu
Využíváme ICT ve výuce.

Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.Využíváme ICT ve výuce - text

RPZŠ

   ROZVOJOVÉ PROJEKTY ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Živý kraj

Logo_ZK

Návštěva žáků ze Slovenska v Karlových Varech

NávštěvaUběhl rok, co žáci ZŠ, MŠ a PrŠ Karlovy Vary pod vedením paní učitelky M. Vernarčíkové navštívili družební školu ZŠ Komenského v Popradu a našli si zde kamarády, s kterými prožili nezapomenutelné chvíle plné vzpomínek a dojmů strávených společně po celý týden.
 Letos, ve dnech 4. 6. – 8. 6. 2012 se popradští žáci s paní učitelkami přijeli podívat k nám do Karlových Varů a obou našich škol ve Vančurově i Svahové ulici.

Týden byl započat prohlídkou Lázeňské léčebny Mánes, kde byli naši hosté ze Slovenska ubytovaní. Paní MUDr. Virčíková, dětská lékařka, je seznámila s léčebnými procedurami a diagnózami, kvůli kterým sem přicházejí děti nejen z České republiky, ale i z Ruska.
 Následující den byl dnem setkání se svými kamarády ve škole ve Vančurově ulici. Žáci ZŠ Komenského z Popradu připravili pěkný program, který natáčela i televize Duha. Určitý čas strávili naši hosté i v jednotlivých třídách a paní učitelky i žáci naší školy měli možnost slyšet slovenštinu, která kdysi byla součástí a jazykem bývalého Československa. Závěrem příjemného dopoledne bylo zasazení stromečku na znamení přátelství a spolupráce se jmenovanou školou pod Vysokými Tatrami. Stromeček věnovaly Lázeňské lesy Karlovy Vary. Odpoledne si žáci prohlédli lázeňskou zónu, ochutnali karlovarské prameny a všechny si je zapsali. V Karlových Varech se nachází těchto pramenů celkem patnáct. Po té navštívili podzemí Vřídla, vyjeli lanovkou na rozhlednu Diana, z které měli možnost shlédnout panoramu Karlových Varů a večer si vychutnali příjemné představení v Karlovarském městském divadle „Víla Ohře“.
Kromě Karlových Varů se žáci podívali i do Bečova, kde na ně na zámku čekal workshop a oni si tak sami mohli v jeho rámci poskládat „Relikviář svatého Maura“, kterým se tento zámek může pyšnit. A to se jim opravdu moc líbilo. Zpívající fontána v Mariánských lázních, kde zazněl romantický klavír Jiřího Maláska – Exodus, Balada pro Adélku, citově upoutal malé i velké. Byl to opravdu zážitek. Žáky i dospělé upoutal i Park Boheminium v Mariánských Lázních. Okruh s dokonalými maketami (měřítko 1:25) významných stavebních a technických památek České republiky v překrásném prostředí krajinného parku se všem moc líbil. V rámci tohoto celodenního výletu mimo Karlovy Vary jsme ještě navštívili osadu Kladskou. Naučná stezka, která se zde nachází je zaměřená na biologii, historii a geologii. Vede kolem Kladského rybníka po okraji přírodní rezervace Kladské rašeliny, části Tajga. Dává návštěvníkovi nejen možnost odpočinout si ve stylovém lesnickém a mysliveckém prostředí, ale také se nerušeně seznámit s historií a přírodním bohatstvím Slavkovského lesa.
Čtvrtý den pobytu patřil exkurzím. Po snídani jsme navštívili porcelánku ve Dvorech a žáci měli možnost vidět jaká je mravenčí práce od začátku až po finální výrobek, včetně malování a dekorování. Každý žák dostal na památku hrneček. Bylo to moc zajímavé. Neobešli jsme ani továrnu na výrobu skla „MOSER“, světová značka v celém širém světě. Zde si tak několik žáků mělo možnost vyzkoušet i foukání skla. Akce se zúčastnilo i několik žáků II. ročníku a všem se to moc líbilo. Po vydatném obědě jsme pokračovali v exkurzích. Naši hosté navštívili i Becherovku, expozici i film o zakladatelích. Co by to bylo za zájezd do lázeňského města, kdyby neochutnali lázeňské oplatky a neabsolvovali nějakou z léčebných procedur. A tak si zasedli do křesel solné jeskyně a paní učitelky si vyzkoušely rašelinové obklady. Závěr dne patřil kultuře a kulturnímu programu v léčebně Mánes, kde spolu s pacienty léčebny a paní kulturní referentkou Chalupeckou se zúčastnili programu: „Možná přijde i kouzelník“, her, soutěží a diskotéky. V zábavě je doprovázeli i jejich kamarádi z Karlových Varů.
Pátek patřil rozloučení ve Vančurově i Svahové ulici. Žáci si vzájemně rozdali dárečky, zazpívali, zhlédli program, který jim připravili žáci ve Svahové ulici pod vedením paní učitelky Markové a p. Kraftové.
 Mohu říct, že program byl náročný, ale zanechal u malých dušiček hluboký dojem a zážitek, plno vzpomínek a krásných chvil na Karlovy Vary, na příjemné setkání žáků a pedagogů z obou škol – české i slovenské.
 Před 19 lety se Československo rozdělilo na dva státy. Přesto všechno nejsou nikde jinde vztahy mezi národy tak dobré jako mezi Čechy a Slováky, což je v dnešní Evropě spíše výjimka. Aby to tak zůstalo, je potřeba tyto vztahy pěstovat a to zvláště u mladé generace, která místa přitažlivá a drahá Čechům a Slovákům na Slovensku a v Čechách moc nezná. Proto děláme tyto výměnné projekty, které se jmenují: „Všude mám kamaráda“.
Na tomto projektu pracuji pátým rokem. V tomto období jsme byli 2x na Slovensku a Slováci 2x v Čechách.
 Proto, řečeno jazykem našich předků, co se v mládí naučíš (poznáš v cizí zemi), ve stáří (později) jako když najdeš.
Život je plný setkání a loučení, tak na shledanou někdy opět v Karlových Varech, nebo v Popradu pod Vysokými Tatrami.
 Fotografie jsou v galerii Projekty.
 Vypracovala: PaedDr. M. Vernarčíková

 

Copyright © 2013. All Rights Reserved.