Návštěva žáků ze Slovenska v Karlových Varech

NávštěvaUběhl rok, co žáci ZŠ, MŠ a PrŠ Karlovy Vary pod vedením paní učitelky M. Vernarčíkové navštívili družební školu ZŠ Komenského v Popradu a našli si zde kamarády, s kterými prožili nezapomenutelné chvíle plné vzpomínek a dojmů strávených společně po celý týden.
 Letos, ve dnech 4. 6. – 8. 6. 2012 se popradští žáci s paní učitelkami přijeli podívat k nám do Karlových Varů a obou našich škol ve Vančurově i Svahové ulici.

Týden byl započat prohlídkou Lázeňské léčebny Mánes, kde byli naši hosté ze Slovenska ubytovaní. Paní MUDr. Virčíková, dětská lékařka, je seznámila s léčebnými procedurami a diagnózami, kvůli kterým sem přicházejí děti nejen z České republiky, ale i z Ruska.
 Následující den byl dnem setkání se svými kamarády ve škole ve Vančurově ulici. Žáci ZŠ Komenského z Popradu připravili pěkný program, který natáčela i televize Duha. Určitý čas strávili naši hosté i v jednotlivých třídách a paní učitelky i žáci naší školy měli možnost slyšet slovenštinu, která kdysi byla součástí a jazykem bývalého Československa. Závěrem příjemného dopoledne bylo zasazení stromečku na znamení přátelství a spolupráce se jmenovanou školou pod Vysokými Tatrami. Stromeček věnovaly Lázeňské lesy Karlovy Vary. Odpoledne si žáci prohlédli lázeňskou zónu, ochutnali karlovarské prameny a všechny si je zapsali. V Karlových Varech se nachází těchto pramenů celkem patnáct. Po té navštívili podzemí Vřídla, vyjeli lanovkou na rozhlednu Diana, z které měli možnost shlédnout panoramu Karlových Varů a večer si vychutnali příjemné představení v Karlovarském městském divadle „Víla Ohře“.
Kromě Karlových Varů se žáci podívali i do Bečova, kde na ně na zámku čekal workshop a oni si tak sami mohli v jeho rámci poskládat „Relikviář svatého Maura“, kterým se tento zámek může pyšnit. A to se jim opravdu moc líbilo. Zpívající fontána v Mariánských lázních, kde zazněl romantický klavír Jiřího Maláska – Exodus, Balada pro Adélku, citově upoutal malé i velké. Byl to opravdu zážitek. Žáky i dospělé upoutal i Park Boheminium v Mariánských Lázních. Okruh s dokonalými maketami (měřítko 1:25) významných stavebních a technických památek České republiky v překrásném prostředí krajinného parku se všem moc líbil. V rámci tohoto celodenního výletu mimo Karlovy Vary jsme ještě navštívili osadu Kladskou. Naučná stezka, která se zde nachází je zaměřená na biologii, historii a geologii. Vede kolem Kladského rybníka po okraji přírodní rezervace Kladské rašeliny, části Tajga. Dává návštěvníkovi nejen možnost odpočinout si ve stylovém lesnickém a mysliveckém prostředí, ale také se nerušeně seznámit s historií a přírodním bohatstvím Slavkovského lesa.
Čtvrtý den pobytu patřil exkurzím. Po snídani jsme navštívili porcelánku ve Dvorech a žáci měli možnost vidět jaká je mravenčí práce od začátku až po finální výrobek, včetně malování a dekorování. Každý žák dostal na památku hrneček. Bylo to moc zajímavé. Neobešli jsme ani továrnu na výrobu skla „MOSER“, světová značka v celém širém světě. Zde si tak několik žáků mělo možnost vyzkoušet i foukání skla. Akce se zúčastnilo i několik žáků II. ročníku a všem se to moc líbilo. Po vydatném obědě jsme pokračovali v exkurzích. Naši hosté navštívili i Becherovku, expozici i film o zakladatelích. Co by to bylo za zájezd do lázeňského města, kdyby neochutnali lázeňské oplatky a neabsolvovali nějakou z léčebných procedur. A tak si zasedli do křesel solné jeskyně a paní učitelky si vyzkoušely rašelinové obklady. Závěr dne patřil kultuře a kulturnímu programu v léčebně Mánes, kde spolu s pacienty léčebny a paní kulturní referentkou Chalupeckou se zúčastnili programu: „Možná přijde i kouzelník“, her, soutěží a diskotéky. V zábavě je doprovázeli i jejich kamarádi z Karlových Varů.
Pátek patřil rozloučení ve Vančurově i Svahové ulici. Žáci si vzájemně rozdali dárečky, zazpívali, zhlédli program, který jim připravili žáci ve Svahové ulici pod vedením paní učitelky Markové a p. Kraftové.
 Mohu říct, že program byl náročný, ale zanechal u malých dušiček hluboký dojem a zážitek, plno vzpomínek a krásných chvil na Karlovy Vary, na příjemné setkání žáků a pedagogů z obou škol – české i slovenské.
 Před 19 lety se Československo rozdělilo na dva státy. Přesto všechno nejsou nikde jinde vztahy mezi národy tak dobré jako mezi Čechy a Slováky, což je v dnešní Evropě spíše výjimka. Aby to tak zůstalo, je potřeba tyto vztahy pěstovat a to zvláště u mladé generace, která místa přitažlivá a drahá Čechům a Slovákům na Slovensku a v Čechách moc nezná. Proto děláme tyto výměnné projekty, které se jmenují: „Všude mám kamaráda“.
Na tomto projektu pracuji pátým rokem. V tomto období jsme byli 2x na Slovensku a Slováci 2x v Čechách.
 Proto, řečeno jazykem našich předků, co se v mládí naučíš (poznáš v cizí zemi), ve stáří (později) jako když najdeš.
Život je plný setkání a loučení, tak na shledanou někdy opět v Karlových Varech, nebo v Popradu pod Vysokými Tatrami.
 Fotografie jsou v galerii Projekty.
 Vypracovala: PaedDr. M. Vernarčíková