MEZINÁRODNÍ PROJEKT POD NÁZVEM
„VŠUDE MÁM KAMARÁDA“

ProjektŽáci z Karlových Varů cestovali na Slovensko v rámci mezinárodního projektu „Všude mám kamaráda“, který už čtvrtý rok realizuje paní učitelka PaedDr. Mária Vernarčíková. Na tento den se žáci připravovali dlouho a pečlivě. Den „D“ nadešel dne 6. června 2011. Žáci, ze ZŠ, MŠ a PrŠ Vančurova ulice Karlovy Vary, odjeli na pětidenní zájezd na Slovensko do družební školy ZŠ Komenského v Popradu.

Cesta začínala brzy ráno, v 6 hodin, autobusem STUDENT AGENCY do Prahy, dále metrem ze stanice FLORENC do stanice HLAVNÍ NÁDRAŽÍ. Přesun byl celkem rychlý a pružný. Nastoupili jsme do vlaku EUROCITY a ten nás vezl už přímo do stanice POPRAD na Slovensku, kde na nás čekala zástupkyně družební školy paní Mgr. Eva Bednárová. Ta nás ubytovala v pěkných pokojích a dostali jsme večeři. Paní Bednárová nás seznámila s pětidenním programem. Všechny dny našeho pobytu byly vyplněny časově dost náročně, ale bylo to za účelem ukázat dětem v krátkém časovém období co nejvíce krás Slovenska a seznámit je s dětmi z družební školy.
 Hned v úterý karlovarské děti navštívily ZŠ Komenského v Popradu a zasedly do školních lavic. Vedení školy a vyučující nás mile přivítali hned na začátku a připravili i menší pohoštění. Tam se žáci vzájemně představili a rozdali si dárečky. Před školou žáci společně zasadili stromeček (borovici) přátelství a popřáli si, aby to kamarádství mezi nimi zůstalo hodně dlouho. Všude bylo slyšet slovenštinu. 4. třída měla předmět slovenský jazyk a 5. třída matematiku – geometrii a vlastivědu. Žákům se to moc líbilo a hned si našli i kamarády, kteří s nimi jezdili na všechny výlety. Po obědě jsme navštívili Vysoké Tatry. Vyvezli jsme se električkou a pozemní lanovkou a dostali se na Hrebienok. Odtud vedla cesta pěšky na Rainerovu chatu přes Studenovodské vodopády až k Bilíkově chatě. Žáci byli vším unešení, viděli hory, turistický chodník – některým dělal menší problémy, protože nejsou na takové túry zvyklí. Vysoké skály a tatranské štíty byly pro ně obrovským zážitkem. Vyzkoušeli i jednu atrakci na Hrebienku a se šťastným úsměvem a zážitkem jsme se vrátili do penzionu a večeře všem moc chutnala. Každý závěr dne patřil komunitnímu kruhu, ve kterém žáci vyjádřili své pocity a zapsali je do deníčku. Večer byla procházka městem Poprad.
 Dopoledne ve středu 8. 6. patřilo lidové architektuře a Lubovnianskému hradu. Zde jsme natrefili na velice zajímavou akci „Vítáme vás v pohádce“. Žáci soutěžili, plnili úkoly, cílem bylo zjistit původní název hradu a ten se jim povedl splnit. Na nádvoří byli cvičení orli a s nimi spojený i program, který se žákům moc líbil. Po dobře vykonané práci byl zasloužený oběd ve školní jídelně v Popradu. Odpoledne patřilo odpočinku a po večeři jsme navštívili velice populární vodní svět AQUACITY s teplou vodou, tobogánem a laserovou show. A to byl teda úžasný zážitek a 3 a půl hodinový pobyt ve vodě. Splnil všechna očekávání. Hudba a světelné efekty zanechaly v nás všech hluboký dojem. Byli s námi i žáci družební školy a paní učitelky. Čtvrtý den patřil návštěvě Belianské jeskyně ve Vysokých Tatrách, která je jednou z největších slovenských jeskyň. Žáci absolvovali cca 900 schodů, viděli několik jezírek a mohli si něco přát. Byli udivení krásou ledového světa, kde jsme si poslechli i melodii rozléhající se celou jeskyní. Odpoledne patřilo muzeu v Popradu a výrobě modrotisku. Přednáška, soutěž i samotná výroba žáky moc zaujala a domů si odnesli kousek vlastní výroby modrotisku. Nákupy, cukrárna, večeře a překvapení na ně čekaly později. Maminka kamaráda z Popradu upekla dětem veliký dort na závěr a všichni jsme si na něm pochutnali.
 Dopsané deníčky a příprava na odjezd byly náplní posledního dne v Popradu. Dopoledne jsme se byli rozloučit ve škole, zazpívali jsme české i slovenské písně, naši žáci se naučili i některé výrazy slovenské a písničku „Keď si šťastný tlieskaj rukami…“. Poslední oběd a odjezd domů. Kamarádi se vzájemně rozloučili a vyprovodili žáky z Karlových Varů na vlak. A věřte, že padaly i slzy štěstí, dojetí a rozloučení. Byl to super zájezd, který splnil veškerá očekávání a vryl se navždy do našich vzpomínek.
 Za skvěle připravený program, přijetí, pohoštění a milou společnost po celou dobu pěti dnů, patří veliké poděkování družební škole v Popradu, jejímu vedení školy a zvláště pak p. zástupkyni E. Bednárové s vyučujícími a ředitelce školy E.Cervové .
 Na fotografie se podívejte do galerie Projekty.
 O celé naší akci byla informována i veřejnost prostřednictvím Karlovarského deníku -21. června2011 a Mladé fronty dnes - 24. 6. 2011.
 Tento zájezd se mohl uskutečnit díky sponzorům, kterým vyjadřujeme veliké poděkování za sponzorské dary peněžní, ale i věcné. Poděkování patří i mé kolegyni Ivoně Boháčové, která spolu se mnou dohlížela na zdárný průběh a cestu žáků z Karlových Varů a zpět.

JSOU TO FIRMY: Vodocentrum Karlovy Vary
 W a M s.r.o. Fričova 411/4 Karlovy Vary